Kategori
Uncategorized

Në televizionin rus, ekspertët kanë përmendur se rreth dy milionë nazistë ukrainas duhet të shfarosen.

Rusia, thjesht një kopje e Gjermanisë së Hitlerit .

Nga Stefan Hedlund. Profesor i Studimeve Lindore, Universiteti Uppsala

Qeveritë në Perëndim tani përballen me një udhëkryq vendimtar.

Në një drejtim qëndron pagimi i çmimit të nevojshëm për të parandaluar fitoren e Rusisë.

Duke vazhduar dhe mundësisht duke rritur mbështetjen ushtarake për Ukrainën, mund të sigurohet që njësitë ukrainase të kenë sukses në çlirimin e vendit të tyre.

Dhe duke iu përmbajtur dhe mundësisht zgjatur sanksionet ekonomike, mund të sigurohet që Rusia nuk do të ketë sukses në ndërtimin e një fuqie të re ushtarake për të ardhmen e parashikueshme.

Kjo është garancia e vetme efektive e sigurisë që mund t’i japim Ukrainës.

Në drejtimin tjetër është se Ukraina është e detyruar të lërë armët dhe se sanksionet kundër Rusisë hiqen gradualisht, ndërsa çështja e pushtimit dhe aneksimit nga Rusia të pjesëve të mëdha të territorit të Ukrainës është vënë në pritje.

Sipas skenarit të mëparshëm, Rusia do të kthehet në një lloj Koreja e Veriut në Evropë, e poshtëruar, e hidhëruar dhe e armatosur deri në dhëmbë me armë bërthamore.

Gjatë kësaj të fundit, ata do të përfundojnë asgjësimin e Ukrainës dhe më pas do të kalojnë në nënshtrimin e shteteve të tjera fqinje.

A është qeveria e Suedisë e përgatitur të kontribuojë në presionin mbi Kancelarin Federal Olaf Scholz, për të pranuar sanksionet e plota dhe për të ndaluar menjëherë vonimin e ndihmës së premtuar për Ukrainën?

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s