Kategori
Uncategorized

Asnjë paqe nuk është e qëndrueshme derisa Putini të humbasë.

Libri i Catherine Belton “Rrethi i Putinit” .

Ministri i Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba e shkroi këtë në New York Times më 29 korrik .

Ushtria ukrainase tani po bën përparime në jug dhe

duket se ka hedhur në erë një urë të rëndësishme .

Kjo i lë forcat ruse në qytetin e Khersonit të izoluara dhe të pambrojtura.

Nëse Ukraina rimarrë Kherson, kjo do të jetë fitorja më e rëndësishme që nga prilli, kur Rusia u tërhoq nga periferia e Kievit.

Më pas rajoni i kryeqytetit u çlirua nga forcat e pushtetit pushtues

Ekonomia ruse "e paralizuar"

Ekonomistët në Universitetin Yale kanë parë më nga afër efektet e sanksioneve kundër Rusisë.

Diagnoza e studiuesve bazuar në një analizë të burimeve të pavarura është se ekonomia ruse është "katastrofikisht e paralizuar".

Analiza konfirmon një raport të mëparshëm gjerman.
Rrugët ekzistuese të eksportit të Rusisë janë drejt perëndimit dhe ato janë bërë të vështira për t'u përdorur.

Kina blen më shumë naftë, por me një çmim më të ulët. Dhe importet janë në rënie, edhe nga Kina.
Prodhimi vendas është ndalur, pa asnjë mundësi për të zëvendësuar kompanitë, produktet dhe aftësitë e humbura. Për shembull, prodhimi i makinave ka rënë me 89 për qind.
Pasoja janë çmimet e shfrenuara dhe deficiti buxhetor.

Një Rusi tjetër .

Ata që janë në pushtet në Moskë po përpiqen të përhapin një imazh tjetër dhe të fshehin fakte të pafavorshme.

Nuk është për t’u habitur.

Ata duan që ne në Perëndim të heqim dorë nga mbështetja jonë për Ukrainën dhe të përmbahemi nga sanksionet e mëtejshme.

Por edhe më e rëndësishme është që të mbash të vërtetën larg popullatës së vet. Sepse ka diçka tjetër përveç Rusisë së Putinit.

Ekziston një Rusi popullore.

Kur Vladimir Putin erdhi në pushtet, aparati i vjetër që rrethonte KGB-në mori përsëri kontrollin. Por pa shenjat e vjetra ideologjike.

Ukraina e lirë u jep rusëve shpresë

Një Ukrainë demokratike është një kërcënim për Putinin.

Sepse mban gjallë ëndrrën e një shoqërie tjetër, edhe në Rusi.

Por përpara se populli rus të mund të jetojë në liri, aparati i vjetër i pushtetit duhet të bjerë.

Ndaj ka të drejtë Dmytro Kuleba kur thotë se “Çdo luftë është e lodhshme, por duhet të durojmë.

Çmimi i humbjes është shumë i lartë për të toleruar ndonjë gjë tjetër.”

Nga PETER GUSTAVSSON

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s