Kategori
Uncategorized

Komandanti i operacionit, Alexei Sjabulin.Ushtaraku i parë kriminel i dyshuar në këtë luftë që kërkohet nga GJNP

Pamjet nga Butja !

Një periferi e Kievit, kanë tronditur mbarë botën.

Zëdhënësit e Kremlinit gërhijnë se filmat mbi trupat e pajetë janë të fabrikuar, por përveç dokumentacionit fotografik, ka edhe dëshmi.

Organizata për të drejtat e njeriut Human Rights Watch ka mbledhur histori, vrasje, përdhunime, një granatë tymuese u hodh në një bodrum, një vajzë dhe një grua u qëlluan për vdekje kur dolën.

Liderët politikë flasin për gjenocid , sanksionet e reja kundër Rusisë diskutohen në Bruksel dhe Uashington.

Dhe në Hagë, Karim Khan, kryeprokurori në Gjykatën Penale Ndërkombëtare (ICC), vazhdon punën për mbledhjen e materialit mbi krimet e dyshuara të luftës dhe krimet kundër njerëzimit.

Khan dhe ekipit të tij nuk i mungojnë burimet. Mediat sociale, gazetat, radio dhe televizioni, përgjimet e komunikimeve ruse, raportet nga organizatat e të drejtave të njeriut, dëshmitarët e mbijetuar.

Si dhe burime zyrtare në Moskë. Për shembull, kanali ushtarak rus Zvezda, i cili më 1 prill raportoi se po zhvillohen “spastrime” në qytetet dhe komunitetet në Ukrainë që Rusia ka pushtuar.

Praktikisht u emërua komandanti i operacionit, Alexei Sjabulin.

Ky ushtarak mund të jetë krimineli i parë i dyshuar në këtë luftë që kërkohet nga GJNP. Është e mundur që herët a vonë një proces gjyqësor kundër këtij Sjabulin të veçantë në Hagë.

Natyrisht, mbetet për t’u parë, por nuk ka dyshim se pushtimi i Ukrainës do të çojë në një pasoja ligjore ndërkombëtare.

Do të duhet kohë, proceset janë ndoshta disa vite në të ardhmen, por historia na mëson se ato mund të zbatohen.

Gjykata Penale Ndërkombëtare për ish-Jugosllavinë deri më tani ka mbajtur rreth 80 gjykime kundër udhëheqësve politikë, gjeneralëve dhe ushtarëve të thjeshtë.

Rastësisht, pas tribunaleve për luftërat në Ballkan u krijua Gjykata Ndërkombëtare Penale në Hagë.

Një gjykatë, detyra e së cilës është të gjykojë akuzat për gjenocid, krime kundër njerëzimit dhe krime lufte.

Jurisprudenca mbi të cilën bazohen këto gjykime është, si gjithë jurisprudencat e tjera, e thjeshtë dhe komplekse në të njëjtën kohë.

Lehtë për t’u kuptuar është se është krim lufte, për shembull, vrasja ose përdhunimi i civilëve, përdorimi i armëve të ndaluara ose grabitja e pronës.

Kompleksi janë rregulloret. Ligjet e luftës janë pjesë e së drejtës ndërkombëtare, OKB-ja ka një statut, Konventa e Gjenevës dhe Konventat e Hagës dhe traktatet e tjera ndërkombëtare përmbajnë përkufizime se çfarë është krimi i luftës, shumë vende kanë dispozitat e tyre në legjislacionin e tyre kombëtar.

Tekstet ligjore që ekzistojnë për dy arsye.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s