Kategori
Uncategorized

Dëshmi nga lufta: Përdhunim para fëmijëve

Organizata ndërkombëtare për të drejtat e njeriut Human Rights Watch ka dokumentuar disa raste të forcave ushtarake ruse që kryejnë krime luftekundër civilëve në territoret e pushtuara të Chernihiv, Kharkiv dhe rajonet e Kievit të Ukrainës

Rastet që ne kemi dokumentuar përmbajnë mizori dhe dhunë të papërshkrueshme, të qëllimshme kundër civilëve në Ukrainë”, tha Hugh Williamson, shefi për Evropën dhe Azinë Qendrore në Human Rights Watch.

Gratë dhe vajzat ukrainase vijnë përpara për t’i treguar policisë, medias dhe organizatave të të drejtave të njeriut për mizoritë që iu nënshtruan kur ishin në duart e ushtarëve rusë.

-Kemi pasur disa telefonata në linjën tonë telefonike nga gra dhe vajza që kanë kërkuar ndihmë, por në shumicën e rasteve ka qenë e pamundur t’i ndihmojmë fizikisht.

“Ne nuk kemi qenë në gjendje t’i arrijmë ata për shkak të luftimeve,” tha për The Guardian Kateryna Cherepakha, presidente e La Strada Ukraine, një organizatë bamirëse që mbështet të mbijetuarit e trafikimit të qenieve njerëzore, dhunës në familje dhe abuzimit seksual.

Ajo vazhdon: Përdhunimi është një krim i nën-raportuar dhe një temë e stigmatizuar edhe në kohë paqeje. Unë jam i shqetësuar se ajo që ne po dëgjojmë është vetëm maja e ajsbergut.

Organizata ndërkombëtare për të drejtat e njeriut Human Rights Watch ka

dokumentuar disa raste të forcave ushtarake ruse që kryejnë krime luftekundër civilëve në territoret e pushtuara të Chernihiv, Kharkiv dhe rajonet e Kievit të Ukrainës.

Përfshirë përdhunimin.

“Rastet që ne kemi dokumentuar përmbajnë mizori dhe dhunë të papërshkrueshme, të qëllimshme kundër civilëve në Ukrainë”, tha Hugh Williamson, shefi për Evropën dhe Azinë Qendrore në Human Rights Watch.

Dhe kështu me radhë:

– Përdhunimi, vrasja dhe aktet e tjera të dhunshme kundër civilëve të kryera nga forcat ruse duhet të hetohen si krime lufte.

Një grua 31-vjeçare e intervistuar nga HRW thotë se ajo u përdhunua disa herë ndërsa kërkonte mbrojtje me familjen e saj në një shkollë në rajonin e Kharkiv më 13 mars:

Olha, siç quhet nga HRW, i thotë organizatës për të drejtat e njeriut se ushtarët rusë erdhën në fshatin e saj Malaya Rohan më 25 shkurt.

Rreth 40 persona, shumica prej tyre gra dhe fëmijë, kishin kërkuar strehim në bodrumin e një shkolle lokale.

Olha ka deklaruar se aty ndodhej me vajzën e saj pesëvjeçare, nënën, motrën 13-vjeçare dhe vëllain 24-vjeçar.

Olha, 31: U përdhunua nën kërcënimin me armë .

Në mesnatën e 14 marsit, një ushtar rus hyri në shkollë pasi trokiti në derë. I armatosur me pushkë dhe pistoletë, ai drejtoi vajzën e Olhës që ajo kishte në krahë dhe i kërkoi që ta dorëzonte.

Kur ajo refuzoi, ai i tha vëllait të saj të dilte përpara dhe urdhëroi pjesën tjetër të grupit të gjunjëzohej. Përndryshe, ai do të qëllonte të gjithë në bodrum.

Ushtari urdhëroi vëllain e saj që ta ndiqte për të gjetur ushqim. Ata shkuan dhe u kthyen një ose dy orë më vonë.

Pastaj ushtari urdhëroi Olha të vinte me të. Ai e futi me forcë në një klasë dhe e urdhëroi të zhvishej nën kërcënimin e armës.

Më tha se do t’i bëja seks oral.

Gjatë gjithë kohës, ai mbajti një armë në tëmthin tim dhe në kokën time. Dy herë qëlloi në ajër dhe tha se ishte për të më dhënë motivim, thotë Olha për HRW.

Ushtari e përdhunoi dhe më pas e detyroi të ulej në një karrige, sipas raportit të HRW. Olha thotë se tha se u ftoh shumë dhe e pyeti nëse mund të vishte diçka. Ushtari tha se asaj i lejohej të vishte vetëm pjesën e sipërme të trupit.

– Kur u vesha, ushtari tha se ishte rus, se quhej X (HRW nuk e shkruan emrin) dhe se ishte njëzet vjeç. Ai tha se i kujtova një vajzë me të cilën shkoi në shkollë. Më pas, ushtari tha se ajo do të merrte të gjitha gjërat e saj dhe do të qëndronte me të në klasë.

Ajo refuzoi.

Më pas ushtari mori një thikë dhe tha se ajo do të bënte siç tha ai, përndryshe nuk do ta shihte më vajzën e saj, sipas dëshmisë që jep HRW. Më pas ushtari e përdhunoi përsëri, i vuri një thikë në qafë dhe e preu në qafë, faqe dhe një pjesë të flokëve të saj.

Ai e goditi atë në fytyrë me një libër dhe e futi në vesh disa herë.Fotografitë nga 19 dhe 20 mars tregojnë prerje dhe mavijosje në qafën dhe qafën e Olha-s, sipas HRW.

Rreth orës 7 të mëngjesit të datës 14 mars, ushtari urdhëroi Olhën të rregullonte cigaret.

Ajo pyeti një roje që i dha disa cigare.Pas kësaj ai u largua. Në të njëjtën ditë, ajo dhe familja e saj ikën në këmbë në Kharkiv, ku mori ndihmë nga vullnetarët dhe ata u zhvendosën në një strehë.

Ukraina heton përdhunimet

Human Rights Watch shkruan në deklaratën e saj se ata kanë marrë tre akuza të tjera për dhunë seksuale nga ushtarë rusë në fshatra të tjerë në rajonin e Chernihiv dhe në Mariupol në jug, por se ata nuk kanë mundur t’i verifikojnë ato.

Javën e kaluar , prokurorja e shtetit ukrainas Iryna Venediktova njoftoi se vendi kishte nisur hetimin e parë ndaj ushtarëve rusë në lidhje me përdhunimin. Në rastin konkret, ushtarët dyshohet se kanë përdhunuar një nënë ndërsa djali i saj katër vjeçar ndodhej në dhomën e kaldajës ngjitur. Gruaja është intervistuar në gazetën britanike The Times dhe ajo tregon atje se çfarë ishte ekspozuar. Para se të përdhunohej, burri i saj u qëllua për vdekje. Gruaja , së cilës i dha emrin fiktiv Natalya , thotë për The Times :

Ushtarët hynë në shtëpi dhe e urdhëruan të zhvishej. Njëri prej tyre më pas i tha të hesht, përndryshe ai do të merrte djalin e saj dhe “i tregonte trurin e nënës së tij të shpërndarë nëpër shtëpi”, thotë ajo.

Më tha të heq rrobat. Pastaj të dy më përdhunuan njëri pas tjetrit. Nuk u interesonte që djali im ishte në kazan dhe qante. Më thanë të shkoja të heshtja për të dhe të kthehesha. Gjatë gjithë kohës ma mbanin armën pranë kokës dhe më tallnin dhe më thoshin “si mendon se ajo thith?” dhe “A ta vrasim apo ta mbajmë gjallë?”

Natalya i thotë The Times se dy burrat u larguan përpara se të ktheheshin për ta përdhunuar përsëri. Ata ranë në gjumë në vizitën e tyre të tretë në shtëpi, shtoi ajo, dhe se ata mund të shpëtonin – para trupit të burrit të saj.

– Ndërsa hapa portën, djali im qëndronte pranë trupit të të atit, por ishte errësirë dhe ai nuk e kuptonte se kush ishte. Ai tha: “A do të na pushkatojnë njësoj si njeriu i shtrirë këtu?”.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s