Kategori
Uncategorized

Shtetet e Bashkuara dhe Perëndimi janë dobësuar. Putin e sheh atë si një mundësi të artë.

Nga Wolfgang Hansson

https://www.aftonbladet.se/nyheter/kolumnister/a/V92R4W/wolfgang-hansson-bara-putin-vet-om-det-blir-krig-mellan-ryssland-och-ukraina-imorgon

Bota po mban frymën – tre arsye që flasin pro dhe kundër luftës 

Shtetet e Bashkuara pretendojnë se Rusia synon të pushtojë Ukrainën nesër, të mërkurën.

Por vetëm një person e di me siguri nëse do të jetë kështu, presidenti rus Vladimir Putin.

Bota mban frymën. A do të ketë luftë apo diplomaci të vazhdueshme?

Përpjekjet diplomatike vazhdojnë deri në fund për të shmangur luftën.

Përpjekjet diplomatike vazhdojnë deri në fund për të shmangur luftën.Foto: Thibault Camus / AP

Shtetet e Bashkuara kanë bërë gjithçka në fuqinë e tyre për të ekspozuar planet e Putinit në kohë reale. Falë zbulimit të sinjaleve dhe inteligjencës tjetër, amerikanët pretendojnë se e dinë se një sulm ndaj Ukrainës do të ndodhë më 16 shkurt.

Megjithatë, përpjekjet diplomatike vazhdojnë deri në fund për të shmangur luftën.

Këtu janë tre arsye pse vërtet duhet të ketë luftë:

Rusia ka gjithçka në vend për të kryer një pushtim.

Për muaj të tërë, trupat ruse janë mobilizuar pranë kufirit të Ukrainës. Informacioni ndryshon rreth numrit, por bëhet fjalë për të paktën 100,000 burra të armatosur rëndë. Përveç kësaj, ka mbi 30,000 ushtarë rusë aktualisht në Bjellorusi, ku ata po kryejnë një stërvitje pranë kufirit verior të Ukrainës. 
Marina ruse ka grumbulluar njësi të mëdha në Detin e Zi.

Ukraina është plotësisht e rrethuar nga makineria ushtarake ruse.

Putinit duhet vetëm të shtypë butonin për të hequr qafe pushtimin. Ai mund të zgjedhë midis një sulmi në shkallë të plotë ose një operacioni më të kufizuar, për shembull duke marrë një korridor tokësor deri në Krimenë e pushtuar nga Rusia.

 

Putin e di se nuk po rrezikon një luftë me NATO-n

Në këtë mënyrë, ai është i sigurt për të hyrë në Ukrainë. Përveç armëve, Ukraina nuk do të marrë ndihmë ushtarake nga asnjë vend tjetër. Ukraina nuk është anëtare e NATO-s dhe për këtë arsye nuk mbulohet nga garancia kolektive e mbrojtjes.

Shtetet e Bashkuara dhe pjesa tjetër e NATO-s nuk duan të rrezikojnë të përfundojnë në një konfrontim të drejtpërdrejtë ushtarak me kombin bërthamor Rusinë. Mund të nënkuptojë një luftë të re botërore.

Ushtria ruse është më e fortë se ajo ukrainase, që do të thotë se Putini, i inkurajuar nga suksesi në Krime në 2014, pret një fitore mjaft të shpejtë ruse.

 

Shtetet e Bashkuara dhe Perëndimi janë dobësuar. Putin e sheh atë si një mundësi të artë.

Presidenti rus ka qenë prej kohësh hapur i pakënaqur me zgjerimin e NATO-s në lindje. Ai dëshiron të ndalojë Ukrainën dhe ish-republikat e tjera sovjetike që të anëtarësohen në NATO njëherë e përgjithmonë. Shtetet e Bashkuara janë jashtëzakonisht të lodhura nga lufta pas aventurave të gjata dhe të kushtueshme ushtarake në Afganistan dhe Irak. Popullsia është gjithashtu thellësisht e ndarë dhe me fokus zero në Ukrainë.

Gjermania ka një lider të ri dhe të paprovuar në Olaf Scholz, i cili nuk ka ende të njëjtën peshë si Angela Merkel. Në Francë, Macron po përballet me rizgjedhjen. Putin e sheh atë si shansin e tij për të avancuar pozicionet e Rusisë.

Putini është hakmarrës dhe dëshiron të vendosë botën perëndimore për sugjerimet e tyre të vazhdueshme kundër Rusisë.

 

Tre arsye kundër luftës:

Lufta mund të jetë shumë e kushtueshme për Rusinë

Duhet pranuar që ushtria ruse është superiore, por një vend i madh me 44 milionë banorë dhe një ushtri më të fortë dhe më të pajisur se në 2014-ën nuk ka gojë.

Rusët rrezikojnë gjithashtu humbje të mëdha. Diçka që mund të dobësojë pozitën e Putinit në vend. Ekziston gjithashtu rreziku që Ukraina të zhvillojë një luftë të zgjatur civile të rezistencës me humbje të rënda ruse si rezultat. Aventura dhjetëvjeçare e luftës ruse në Afganistan është e freskët në mendjet e popullit rus.

Putini e di gjithashtu se bota perëndimore do të vendosë menjëherë një sërë sanksionesh të ashpra ekonomike dhe politike. Ndër të tjera, gazsjellësi i ri rus për në Gjermani, Nordstream II, ndoshta do të futet në baltë edhe para se të hapet.

Edhe nëse Rusia menaxhon më shumë sanksione, do të jetë një barrë shtesë ekonomike që rrezikon të rrisë pakënaqësinë e rusëve me Putinin. Pas dy vjetësh, në Rusi do të ketë zgjedhje presidenciale.

 

Putini tashmë ka fituar shumë

Pas shfaqjes agresive ruse të forcës, NATO do të mendojë dy herë përpara se të lejojë Ukrainën të anëtarësohet në NATO. Në praktikë, kjo nuk bëhet fjalë për dekadat e ardhshme, nëse regjimi në Rusi nuk ndryshon. Edhe në aspekte të tjera, oreksi për më shumë anëtarë thuhet të jetë i ulët, edhe nëse NATO nuk do ta pranonte kurrë nga jashtë.

Duke pasur parasysh rreziqet, është e vështirë të shihet se çfarë do të përfitonte më tej Putini strategjikisht nga pushtimi i Ukrainës. 
Kriza i ka mundësuar Putinit të forcojë rolin e tij si një burrë shteti kryesor në vend. Dinjitarë të huaj janë rreshtuar për ta vizituar në Kremlin. Mes tyre Macron dhe Scholz. Ai ka folur disa herë në telefon me Joe Biden.

Gjatë krizës, Putini gjithashtu ka forcuar lidhjet me Kinën dhe ka bërë që Xi Jinping të thotë se Krimea është pjesë e Rusisë.

Në fakt, pa gjuajtur asnjë e shtënë, Putini ka arritur të arrijë shumë. Në çdo negociatë të mëtejshme, ai erdhi për të vepruar në bazë të një pozicioni të fuqisë.

Ai e dinte që në fillim se kërkesat e gjera që NATO pak a shumë të fillojë të shpërbëjë vetveten ishin joreale.

Rusia sinjalizon tërheqjen e trupave

Një zëdhënës i Ministrisë së Jashtme ruse thotë se ushtarët rusë që ndodhen në Ukrainë, ndër të tjera, kanë filluar të kthehen në bazat e tyre.

Në televizionin rus dje, shikuesit mund të shihnin se si ministri i Jashtëm Lavrov në një bisedë me presidentin Putin sugjeroi që bisedimet diplomatike të vazhdojnë.

Kur Putin u takua me kancelarin gjerman Scholz sot, ai tha se do të konsideronte diskutimin e masave të ndërtimit të besimit me Perëndimin.

Në përgjithësi, mund të interpretohet si një zvogëlim nga pala ruse, edhe nëse mbetet për t’u parë që trupat me të vërtetë largohen në numër më të madh dhe se e gjithë kjo nuk është një manovër e rremë. 
Por Putini ka arritur disa përfitime vetëm duke kërcënuar trupat e tij.

Edhe nëse këtë herë nuk do të ketë luftë, bota rrezikon të jetojë me këtë situatë për një kohë të mirë. Bota perëndimore nuk mund të qetësohet. Rusia mund të rrisë sërish tensionet në çdo kohë.

https://www.aftonbladet.se/nyheter/kolumnister/a/V92R4W/wolfgang-hansson-bara-putin-vet-om-det-blir-krig-mellan-ryssland-och-ukraina-imorgon

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s