Kategori
Uncategorized

Si u katandis shkolla me emrin e Rilindasit të gjuhës shqipe Petro Nini Luarasi

KOLONJARI , SHQIPTARI , ATDHETARI ,PARTIOTI
HEROI I GJUHES SHQIPE
RILINDASI I VERTETE I KOLONJES
RILINDASI I VERTETE I KOMBIT SHQIPTAR
MESUESI I SHQUAR I GJUHES SHQIPE
KRENARIA E KOLONJES

PERJETSIMI I TIJ NE KOHE
EMRI I NDRITUR I GDHENDUR NE VENDLINDJEN E TIJ
KOLONJE SHKOLLA E MESME
GJNIMNAZI PETRO NINI LUARASI ERSEKE

Me merite gjimnazi PETRO NINI LUARASI ERSEKE gezonte emrin ne piedestalin e arsimit Kolonjar e Shqiptar pasi aty nder vite kane dale breza e beza nxenesh me te ardhme te ndritur duke pergatitur plejada te shkelqyera profesionistesh e intelektualesh te shquar ne te gjitha fushat e jetes …Profesore…Juriste …Inxhiniere..Historiane..Mjeke..Ekonimiste.Artiste ..etj etj etj te te gjitha profesioneve .
Ne vijim te historikut te tij smund te mos permendim me respektin tone me te thelle per Drejtuesit e ketij Gjimnazi ....Xhevdet Memo.. Selman Bektashi ..Andon Stajo. Dhe mbi te gjitha Mesuesit .Profesoret nga me te shquarit .,me intelektualet .,me te pergatiturit...me pedagogji perfekte ..Dhori Qirjazi...Gramoz Ajdini..Jalldyz Xhemali .Sofika Prifti ..Estref Duro ..Maksim Malushi ..Andon Stajo ..Pertaq Tanellari Caci Simeoni ..Aferdita Rushi .Diana Kasapi ..Asqeri Feka e te tjere te panumert qe se pari te impononin respekt te padiskutueshem ... dhe po ate respekt gezojne edhe sot nga brezat qe kane patur fatin ti kene Mesuesit e Profesoret e tyre Ajo cka dihet eshte Rezultati i paperseritshe, e nxeneseve qe kane dale nga kjo shkolle …Mjek ..Mesues ..Inxhiniere..Agronome.Ekonomisten.Matematiciene ..Arkitekte ..Artiste…,,ku jane ndjere dhe ndihen akoma ne te gjithe me jehonen dhe karrieren e tyre te shkelqyer kudo ne Shqiperi e sot jo vetem aq sa me profesionet e tyre jane integruar edhe ne Europe e pertej Adriatikut …. VINI RE------

Kjo ishte Performanca e Shkolles se mesme te pergjithshme Gjimnazi Petro Nini LuarasiErseke i njohur ne Shkalle kombetare dhe jo vetem …

Po ku eshte gjendja sot e Gjimnazit ` Petro Nini Luarasi Erseke ..

Ketu po u drejtohem pa perjashtim te gjithe Kolonjareve ..te gjithe prinderve qe kane femijet e tyre ne kete shkolle …te gjithe intelektualeve te vertete qe ka ne Kolonje .dhe instancave perkatese qe kane pergjegjesi direkte dhe indirekte per gjendjen e mjeruar qe eshte katandisur shkolla qe mban emrin e heroit te gjuhes Shqipe “ Petro Nini Luarasi.. Jo si ndertese e llogjistike matriale e ambjente te cilat i ka brenda standarteve por Niveli i stafeve problematike ..skandaloze duke u nisur ne analizen e saj aktuale :

Drejtoresha
Zamira Meto

▪️Arsimi : Agronom UTB Kamez
: pedagogji korespondence ..Elbasan

Qe ketu fillon niveli i Drejtimit te Shkolles se mesme Erseke
Nje Agranom ka tjeter profesion jo Drejtimin e Shkolles….si profesion i nderuar qe eshte ka lidhje me zhvillimin Agro-kulture …

Pedagogji me korespodence ne Elbasan U E
Ne konkurset per nje vend pune ne mesimdhenie si profesion i rendesishem ka edhe kritere qe jane bere te ditura sipas koeficenteve perkates per te ushtruar profesionin dhe degen perkatse qe je specializuar

Po qe te Drejtosh amalgamen e probkematikave arsimore dhe konkretisht Shkollen e mesme te nje zone .Krahine .apo Rrethi .

Qyteti me tradite te shkelqyer kerkon tjeter nivel…Arsimimi…Pergatitje…Pervoje.


Ne kete rast Drejtoresha aktuale eshte ne pozicion aq te gabuar sa per te mos thene qe edhe pjese e stafit te kesaj shkolle do ishte e tepert..

Pozicioni i saj i gabuar si Drejtoreshe e Gjimnazit nderthurrur me shkelje flagrante te Detyres se saj ne organizate politike me konkretisht Kryetare e Partise Socialiste te Qytetit Erseke..

▪️Neni 52
Pushteti vendor
Qe ne paraqitje te dokumentave ne bord apo konkurs per emerimin ne Postin Drejtues te Shkolles .subjekti nuk duhet te marre pjese ne parti politike
—me tej ne vazhdimesi te shkeljeve
Antare e keshillit Bashkiak Bashkia Kolonje
—me tej ne vazhdimesi te shkeljeve
Antare e keshillit te Qarkut Prefektura Korce

Te gjithe Ju Kolonjaret e mi

A jeni gati t`i sakrifikoni femijet tuaj

Per nje arsimin te ketij niveli

Per nje Drejtim te ketij niveli

Po ky nivel te vjen e te perplaset ne mes te ballit kur femijet tuaj vazhdojne universitet e ndryshme ku perballen me divergjenca te pakapercyeshme midis tyre aq te thella sa qe duhet tja nisin nga e para gjimnazin dhe ta kryejne ne te njejten kohe me arsimin e larte sa qe shkaton nje morri problemesh qe i mbinkarkohen edhe problemet e korrupcionit galopant te arsimit ne pergjithesi dhe i faturave financiare te paperballueshme te ngarkuara po nga kjo qeveri qe per turpin e tyre e quajne Rilindje por qe e Socialisteve te shkolluar e te kulturuar ska asnje lidhje po si Sekt `rilindje mashtrimi po po mashtrimi ne rradhe te pare per Ju e per gjithe popullin mbare ..

A mendoni se Ky sekt qe shpertyfyron Partine Socialiste dhe mbare Shqiperine eshte me i zoti e me i mire se Ju …
Une se besoj asnjehere
Une u bej thirrje zgjohuni
Shporrini keta ne 25 prill
Fitoni vendi qe ju takon si Parti Socialiste si Parti e nderuar dhe alternative efikase per Shqiperine
Populli ne cdo kohe u mirepret po jo me Sektin e Rilindjes

▪️Faktet jane fakte
Ja te dhenat per Gjimnazet e Shqiperise
Ku eshte Gjimnazi juaj .yni i te gjitheve

Ku eshte emri i Gjimnazit te vertete !!!!???

Shkolla e mesme PETRO NINI LUARASI ERSEKE

NESE KETO JANE TE VERTETA DHE I KALONI SI PROBLEME TE PARENDESISHME NDER KOHE QE ESHTE JETIKE DO TE THOTE QE
KOLONJARET QE I MESUAN GJITHE SHQIPERISE
GJUHEN E EMBEL SHQIPE SJANE E SMUND TE QUHEN ME KOLONJARE…

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s