Kategori
Uncategorized

Në mbrëmje, një hije nate i thërriste ish shefit të vet…

O shef, unë spiuni, o spiuni, ti spiuni…

E dëgjova, ktheva kokën dhe i pashë të dy, qesha me vete. Të dy i njihja, njëri ish hetues kur unë isha në polici…dhe tjetri, “i thekur” për demokracinë…

Hijet e natës.

Sa shumë fytyrë zinj, dhe ish kasketa, nën emrin e demokratit u futën mes nesh, a thua ju dhimte shpirti për demokracinë, dhe mezi e pritën të vinte, apo ishte urdhër nga kazerma…
Kaluan vite dhe vite, aq sa dhe qeni më se njihte të zonë, thamë se e harruan atë punë…

por jo ata zanatin e “ustait”, dhe shefat e tyre si harruan kurrë…

As ne dot smundëm tja u çirrnim maskën e tyre të ndyrë…
Smundëm, sepse gabuam në besimin ndaj të ardhmes.

Ata u futën kudo.
Hunda e tyre ku nuk hyri…

Erdhi 1997, dhe…
Gjithshka nga organizimet, takimet, protestat, shkonin si pa dashur në llogari të…

Unë spiuni, o spiuni, ti spiuni, o shef…

Pogradeci ishte një si Vlora e tre gishtave.

Muret blu dhe shkrimet ne to, “vdekje komunizmit” “Liri Demokraci” “Rrofte Partia Demokratike dhe dr Berisha” ata i tërbonte.

Mekati jone ishte që mbrojtem aq sa mundem institucionet..

Shumë nga qëndrestarët u arrestuan dhe u keqtrjajuan në ato vite nga policia.

Unë personalisht u arrestova disa herë, duke provuar dhunë dhe birucat nga kriminele të maskuar.

Falë miqve të mij i kisha shpetuar herë, here, arrestimeve dhe plumbave te hijeve të natës, ata ishin kudo…

Njëherë jetën ma shpëtoj burrit i madh, ushtaraku fisnik Nazar Berberi, i cili më hapi dyert e shtëpisë gjatë ndjekjes 1998 nga hijet e natës…

Hera e fundit (viti 2000) sapo isha këthyer per disa ditë nga emigrimi, atë ditë qytetin e kish vizituar Mariza Lino, por rrugët qysh ne mengjes ishin mbushur me parrullat Liri Demokraci.
Duke pire kafe ne mbrëmje tek lokali i nje themeluesi të PD, Artur Gjolla, dhjetra forca policie na rrethuan, (hijet e natës e kishin bere punen e tyre ) u arrestova dhe qendrova plot 24 orë…
Një fugon plot me policë me maska, të drejtuar direkt nga shefi rendit Luan Manellari dhe ish operativi, shikasi më i poshter Festimi, që fatkeqësisht ishte drejtues dhe mbas 2005 në Korçë.

Urdhëri duhej i krimineleve drejtues duhej zbatuar.
Sapo u futëm në polici dhjetra shkopinj gome pa ndalim drejt meje, duhet të ndërhynte Berti një inspektor policie për ti ndaluar maskat me uniformën e policisë.

Ata kishin gjithë informacionin për ne (dhuratë nga hijet e nates mes nesh, brenda nesh) dhe na ndiqnin këmba këmbës, jo si shqiptarë, jo si qëndrestarë, as dhe si kundërshtar politik, por si kriminelë…

Dhe kush ???
Kryebanditët e “komiteteve të shpëtimit” ata që i vunë zjarrin dhe dogjën institucionet dhe vëndin…

Por ne i kishim dyert e qytetareve hapur, shumë familje nga to na hapen dyert gjate ndjekjeve nga bandat e armatosura me uniformen e shtetit.
Si familja e Nazar Berberit, Engjell Sulstarova, Koço Kapia, Ali Idrizi, Muamet Kamberi në (euro korça) familja e Minelles babait të doktor Klajdit.

Hijet e natës.

E vështirë të dalësh nga ai batak…

Ndaj dhe hijet e natës, akoma dhe sot mbas 30 vitesh duke dhënë shpirt vazhdojnë avazin e vjetër…

O shef, unë spiuni, ti spiuni, o spiuni…

Thonë se vesi del me shpirtin

Në tre kohë.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s