Kategori
Uncategorized

Daily Express zbulon shifrat e shqiptarëve në burgjet e Anglisë dhe Uellsit: Zemra e spirales në problematikën me drogën, ja fotografitë nga jeta e tyre në qeli

E përditshmja britanike Daily Expres i ka kushtuar një shkrim numrit të shqiptarëve në burgjet angleze.

Daily Express: Albanians have filled English prisons. Here is the figure

E përditshmja britanike Daily Expres i ka kushtuar një shkrim numrit të shqiptarëve në burgjet angleze.

“Gangsterët shqiptarë “përmbytin” qelitë angleze, shkruan gazeta.

“Shqiptarët tanimë janë grupi më I madh I të huajve në burgjet angleze, kjo si pasojë e marrjes nën kontroll të trafikut të drogës nga gangsterrët shqiptarë” shkuan Daily Express.null

Numri shqiptarëve në burgjet angleze thekson kjo gazetë është rritur nga 355 në 2014 në 1.023 në 2021.null

Kjo do të thotë se përafërsisht 12 shqiptarë çdo muaj gjatë 6 viteve të fundit është dënuar nga drejtësia angleze.

“Sipas Ministrisë të Drejtësisë këto të dhëna tregojnë se shqiptarët në burgjet e Anglisë dhe Uellsit përbëjnë numrin më të madh të shtetasve të huaj pas se vinë nga një vend i vogël post komunist me popullsi prej 2.8 milion banorë” shkruan Daily Express.null

David Spencer, nga Qendra e Parandalimit të Krimeve thotë për këtë gazetë se:

“Shifrat tregojnë një rritje masive të kriminelëve shqiptarë në burgjet angleze dhe ky është një indikator I fortë se ata janë në zëmrës e spirales të problematikës me drogën. Kjo është një çështje të cilës policia dhe Ministria e Brendshme Home Office duhet ti japë prioritet në mënyrë minimizimin e rrolit të tyre”.

The British daily Daily Expres has dedicated an article to the number of Albanians in English prisons.

Albanian gangsters “flood” English cells, the newspaper writes.null

“Albanians are already the largest group of foreigners in English prisons, as a result of the Albanian gangsters taking control of drug trafficking,” went the Daily Express.

The number of Albanians in English prisons states that this newspaper has increased from 355 in 2014 to 1,023 in 2021.

This means that approximately 12 Albanians every month for the last 6 years have been convicted by English justice.null

“According to the Ministry of Justice, these data show that Albanians in prisons in England and Wales constitute the largest number of foreign nationals after coming from a small post-communist country with a population of 2.8 million,” writes the Daily Express.

David Spencer, from the Center for Crime Prevention says for this newspaper that:

“The figures show a massive increase of Albanian criminals in English prisons and this is a strong indicator that they are at the heart of the spiral of drug problems. “This is an issue that the police and the Home Office Home Office should prioritize in order to minimize their role.”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s