Kategori
Uncategorized

Ky është vendi i Shqiponjave ku sorrat bëjnë Ligjin !

Jorgji Sidheri/

Ikën 30 vjet dhe s’po na qasin në BE…A e dini pse ?
Ne jemi një Popull që s’dijmë detyrat dhe të drejtat tona.
S’dijmë se : Atje ku ske mbjellë, nuk mund të korrësh !
S’dijmë se : Liria ime mbaron atje ku fillon Liria e tjetrit !
S’dijmë se : Vota është gjëja më e shenjtë në Demokraci.Ke shitur Votën,ke shitur Lirinë…ske të drejtë të kërkosh asgjë !
S’dijmë se : Prona është e shenjtë dhe po s’qe e jotja nuk mund t’a prekësh !
Sdijmë se : Në kapitalizëm shteti mbahet me taksa dhe tatime.
S’dijmë se : Jetën t’a jep Zoti dhe t’a mer Ai !
S’dijmë se : Çdo trotuar,pedonale,fasadë,rrugë,ujsjellës,
kanalizim,shkollë,kopësht,spital etj ..bëhen
me lekët tona apo lekë të marra borxh në
emrin Tonë !
S’dijmë se : Politikanët, bythët kanë të tyre , karriget janë Tonat !
S’dijmë se : Deputetët janë përfaqësuesit Tanë dhe jo pronarët Tanë !
S’dijmë të protestojmë kur na shkelen të drejtat Tona apo kur marrin Vendime në dëmin Tonë pa na pyetur ne.
Neve na djeg dhe revoltohemi kur na marrin direkt lekët tona, Sudja e Xhaferri (si në ’97) dhe sna i ndjen kur shpërdorehen lekët që kemi paguar si taksa…pavarësisht se po i lemë fëmijët,nipërit e mbesat borxhlinj që në lindje !
Ky Popull jemi Ne…ku politikanët hyjnë në politikë me biçikletë e pantallona doku, me fytyra të djegura nga dielli dhe….bëhen Sheikë,me vila në bregdet e në mal,me Range Rover,me çadra mos i zerë dielli e me një dyzinë bodyguardësh…
Ky Popull jemi Ne,na pëlqen drejtësia por nuk i duam njerëzit e drejtë !
Një Popull që do më shumë Partinë dhe udhëheqsin se sa familjen e Tij.
Një Popull që vritet me vëllanë për Partitë politike !
Një Popull që pret që vendin e Tij tja rregullojnë ambasadorët e huaj …ky Popull jemi Ne !
Ky është vendi i Shqiponjave ku sorrat bëjnë Ligjin !
Jorgji .K. Sidheri
10 tetor 2020 .

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s