Kategori
Uncategorized

Shifrat/ Ushtria ruse në kulmin e saj, ja si krahasohet me atë amerikane.

Fuqia ushtarake ruse është më e madhja që ka njohur ky vend që prej Luftës së Ftohtë. Kështu thuhet në një raport të një instituti britanik, raporton Daily Mail.

Moska tani ka arsenalin më të madh në botë të mbushjeve bërthamore dhe ka përmirësuar makinerinë ushtarake ndjeshëm në dekadën e fundit. Në raport theksohet se përmirësimi i ushtrisë u pa i nevojshëm sidomos pas luftës 5-ditore me Gjeorgjinë, kur Rusia për pak pësoi një humbje përkundrejt vendit të vogël.

Por si krahasohet tani ushtria ruse me atë të SHBA:

🇺🇸 Ushtria amerikane 🇺🇸

Trupa aktive: 1.372.000

Shpenzime ushtarake: 732 miliardë USD

Mbushje bërthamore: 5800

Trupa tokësore: 475.000

Mjete të blinduara: 45.542

Raketahedhës: 1366

Avionë luftarakë: 2.085

Helikopterë sulmi: 967

Avionë transporti: 945

Aeroplambajtëse: 20

Destrojera: 91

Nëndetëse: 66

🇷🇺 Ushtria ruse

Trupa aktive: 900.000

Shpenzime ushtarake: 65 miliardë USD

Mbushje bërthamore: 6375

Trupa tokësore: 400.000

Mjete të blinduara: 39.988

Raketahedhës: 3860

Avionë luftarakë: 1.528

Helikopterë sulmi: 531

Avionë transporti: 424

Aeroplambajtëse: 1

Destrojera: 16

Nëndetëse: 62

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s