Kategori
Uncategorized

1966/Një fotografi gjyqi në Shkodër

Muhsin Muka në gjyq

Muhsin Muka në gjyq

Nga Kastriot Dervishi

Në Shkodër u arrestuan shtetasit:

🌕 Muhsin Elez Muka (65 vjeç, arrestuar më 3 maj 1966),

🌕 Brahim Isa Tepelia (49 vjeç, arrestuar më 3 maj 1966),

🌕 Hajdar Sadik Meta (33 vjeç, arrestuar më 3 maj 1966),

🌕 Hamza Selim Cungu (48 vjeç, arrestuar më 7 maj 1966),

🌕 Faik Qazim Hoxha (36 vjeç, arrestuar më 4 qershor 1966),

🌕 Hafiz Sabri Idriz Koçi (45 vjeç, arrestuar më 4 qershor 1966),

🌕 Hodo Isuf Sokoli (36 vjeç, arrestuar më 4 qershor 1966).

-Goditja e këtij “grupi” bëhej në kuadër të planeve të regjimit për luftën kundër fesë. Akuzat kryesore ishin ato që kishin të bënin me nenet 72 (sabotimi), 73 (agjitacioni e propaganda) dhe 64 (tradhtia ndaj atdheut) të Kodit Penal.

Proces gjyqësor u zhvillua në sallën e Shkollës Pedagogjike duke iu dhënë një rëndësi e madhe për mjetet propagandistike të regjimit. U realizuan disa foto, gjë që ishte shumë e rrallë për atë kohë.

Me vendimin nr.34, datë 10.9.1966 Gjykata e Qarkut Shkodër, i deklaroi dhe i dënoi:

– Muhsin Muka dhe Brahim Tepelia me vdekje (varje në litar),

– Hajdar Meta me vdekje (pushkatim), – Hamza Cungu dhe Faik Hoxha me 25 vjet burgim;

– Hafiz Sabri Koçi me 22 vjet burgim, Hodo Sokoli me 16 vjet burgim.

të gjithëve iu konfiskohej pasuria.

Vendimet u lanë në fuqi, por me vendimin nr.143, datë 30.9.1966, Kolegji Penal i Gjykatës së Lartë, Hajdar Metës ia ktheu dënimin me 25 vjet burgim. vendimet me vdekje nuk u ekzekutuan në litar, por me pushkatim.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s