Kategori
Uncategorized

Llumi, plehu dhe gelbazët anti-amerikane dhe anti-Trumpiste të kazanëve pa fund të Rilindjes

Agim Avdyli

2016.
Aleks Sorros, Aleks Vuçiq, Aleks Thaçi, Aleks Rama, në Beograd premtojnë hapjen e korridorit rrugor e hekurudhor Nish- Merdare- Prishtinë-Shëngjin.


Kina komuniste premton financimin e këtij investimi dhe ndërtimin e Portit të Shëngjinit, duke marrë garanci nga Qeveria e Ramës për marrjen e Portit të Shëngjinit me konçesion 50 vjeçar.


Siç tregon më vonë edhe Kryetarja serbe e OMDNJ-së, pikërisht në këtë takim, zotërinjtë Rama, Thaçi e Vuçiq kanë bërë publike idenë dhe planin e tyre dy-fazor, të shkëmbimit të territoreve ndërmjet Serbisë dhe Kosovës, me një stad të dytë të krijimit të “Rajonit të të gjashtëve me qendër Beogradin” që mund të konsiderohej si Mini-Shengeni ballkanik.
2020.


Në Washington, NËN NDËRMJETËSIMIN DHE GARANCINË amerikane, përfaqësuesit e Kosovës dhe Serbisë nënshkruajnë Marrveshjen dy-palëshe të Bashkëpunimit dhe Sigurisë.


Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë faktori garant i realizimit të marrëveshjes, duke hedhur në letër edhe garancitë institucionale të financimit të investimeve që do të parashikohen për t’u realizuar.


Një nga këto investime strategjike të përbashkëta do të jetë edhe korridori hekurudhor dhe autostrada Nish- Merdare- Prishtinë- Kukës- (Deep Adriatik/Jon Sea)[mbetet për t’u vendosur natyrisht edhe me pjesëmarrjen e ekspertëve të Qeverisë shqiptare, nëse do jetë Porti i Shëngjinit, Durrësit apo Vlorës], dhe që do jetë një Port në pronësi të Shtetit shqiptar që nga dita e parë e funksionit dhe shitjes së shërbimeve të transportit të mallrave dhe udhëtarëve për të tretët me tarifa të qarta ndërkombëtare.

Ky korridor në perspektivë do lidhet me korridoret shtesë P-L me Maqedoninë e Veriut dhe V-J me Greqinë.


Që të jem i sinqertë, kjo analizë e shkurtër e imja, e vetëm një pike të Marrveshjes, vjen në këtë postim vetëm si sqarim modest për miqtë e mi akoma të paqartë (apo të mashtruar nga llumi, plehu dhe gelbazët anti-amerikane dhe anti-Trumpiste të kazanëve pa fund të Rilindjes), dhe jo me synimin për të hedhur sadopak rreze drite në kafkat e pa-tru të 6-700 mijë zombieve dhe frymorëve të vdekur, që ecin të lidhur mbas prangave të përjetshme të xhelatëve të tyre, duke brohoritur edhe sot si gjatë 80 vjetëve të shkuara për komunizmin, Kinën, Rusinë, Marksizmin e ringjallur.
Nuk e kam një sekondë të tepërt për t’u marrë me morracakët me ADN të pa-korrigjueshme prej skllavi!

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s