Kategori
Uncategorized

Si e kapi polici shoqërues sekretarin e parë me dashnoren në ferra.

Sekretari i parë i Pukës dhe ish kolegu im polici Halit.

Disa muaj para se të arrestohet sekretari i parë i Pukes, hamshori, Thoma Dine, ndoshta i vetmi sekretar i pare rrethi që perdorte një veturë Vollga fringo te re, dhe të kryetarit të komitetit ekzekutiv Bugiç Mata, per të cilin flitej se ishte njeri mirë, kish ndodhur një incident.

Meqene se sekretari i pare i Pukes ishte me nje post te larte ne komitetin qëndror, antar i tij ) ai mbante me vete dhe nje polic shoqerues kur dilte jashte qytetit.

Fati i “keq” i sekretarit te pare, ishte që ai të “ishte edhe pak qefli” femrash (gje qe perflitej ne gjithe qytetin).

Gjatë një sherbimi, duke u këthyer nga Fusharrsi në Pukë, sekretari i parë ndalon diku pranë fshatit Kabash (për nevoja personale) ndersa në fakt jo.

Atë kishte ore qe e priste diku në një ferrë nje drejtuese e partisë, një vajzë shumë e bukur e asaj zone si brigadiere sektori.

Polici shoqërues Haliti ( sekretari i i parë ishte dhe antar i komitit qëndror) po e priste sekretarin për rreth 15- 20 minuta, shqetsohet, merr kallashnikovin qe e mbante ne makine dhe niset drejt pyllit, në kërkim të sekretarin të parë.

I shqetsuar duke kerkuar neper pyll sheh një gëmushë që lëviste.

Haliti heq siguresen e armes dhe vrapon drejt objektivit.

Ndoshta sekretarin e kishin futur ne kurth apo i kishin bere prite ärmiqte e popullit….

Afrohet me shpejtesi drejt gëmushës, kur çtë shohi, mbas saj ishte nje femer lakuriq, dhe sekretari i parë përmbi të…

Shoku Thoma, shoku sekretar therret polici… ju?????

Halit, ik, mu qëro nga këtu dhe më prit në makinë i hakerrehet sekretari…..

Haliti këthehet mbrapsh, por nuk shkon më në vetura e sekretarin te pare, ai ndalon nje skodë me dru që vinte në atë moment dhe largohet drejt Pukës….

Drejt e në sekretari i byrose se deges se puneve te brendeshme,

Takohet me sekretarin e byrose …të cilit i tregon gjithshka çkish ndodhur…

Halit mos je i semure e pyesin ?

Mos je në ënderr ??? Mos, mos,mos….. ???

E pyet dhe ri pyet sekretari i byrose se deges se puneve te brendeshme, por Haliti tashmë thotë vetëm të vërtetën, e sikur te deshte të ndrronte gjë, për të skish më këthim mbrapsh.

Në takim ne DPB vjen dhe shtabi i komitetit te partise, kryetari i degës, komandanti, dhe komisari i divizjonit….

Haliti në të tijën.

Atehere sekretari i byrose se deges e therret Halitin me vete dhe i thote:

Tani Halit mbaju vetem fjaleve, ndryshe ti o i zi e di ku do perfundosh.

Halit të shkrete i moren dhe pistoleten, e larguan nga policia dhe e derguar roje ne ferme, nder kohe Haliti kish nisur leter dhe në Komitetin Qëndror, por …

Letrat ishin gati dhe dita dites pritej arrestimi i Halitit…..

Fati e solli që kurvêria dhe gënjeshtrat e sekretarit të parë për realizimin e planit në drithëra buke dhe kryetarit të komitetit Bugiçit ju doli boja…

Ardhje e nje komisjoni për verifikim nga Tirana dhe vertetimi i mashtrimit te madh…beri qe te arrestohen të dy, (sekretari i pare dhe kryetari i komitetit).

Kjo solli dhe shpëtimin e policit të shkretë, që ish këthyer jo vetëm në rojtar i fermës, por nga dita në ditë priste dhe arrestimin.

Të dy në shërbim.

Unë në atë kohë sapo isha transferuar në D.P.B. Pukë, ndërsa Haliti sapo ish rikëthyer në radhët e policisë….

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s