Kategori
Uncategorized

Kryetari i bashkisë dhe ish hetuesi i sigurimit Odisea.

Kastriot Dervishi/

Selami i hetuesit të Sigurimit

Disa muaj pas vendosjes në lagjen ku është tufëzuar gjithë nomenklatura e pereferisë regjimit komunist, dje u zhvillua ceremonia e përurimit të monumentit të Selam Musa Salarisë, figurën e të cilit regjimi komunist, pasi linte në hije gjithë protagonistët e kohës, e përdortesi simbol të luftës së Vlorës.

Ja dhe kryetari i bashkisë, ai “që hapi dosjet”, sa i përzemërt me ish hetuesin e Sigurimit, shokun odhise, sekretar gjasme veteranëve (enveristë) te ceremonia e monumentit në fjalë. Ky monument, jo në vendin e duhur, nuk përkujton kurrsesi luftën në fjalë. Kësisoj, frymëzimi për monumentin nuk ishte lufta dhe e vërteta, por motivi krahinor.


Komandant i përgjithshëm i luftës së Vlorës ka qenë Qazim Koculi.

Komandantë nën të ishin Baba Ahmeti, Koço Tasi, Ali Këlcyra, Riza Runa, etj. Lufta kishte dy faza luftarake: 5-10 qershor 1920 dhe 23 korrik 1920. Ajo përfundoi me marrëveshje, e cila u arrit në Tiranë më 2 gusht 1920, sipas së cilës, Italia u largua nga Vlora, por duke mbajtur Sazanin. Tërheqja italiane u bë brenda gushtit. Më 3 shtator 1920 përfaqësuesit e qeverisë shqiptare dhe fuqia e armatosur hynë në Vlorë.
Imagjinoni tani sikur t’u thoje këtyre që në vend të Selamit të vendosej Qazim Koculi.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s