Kategori
Uncategorized

Nazif Ramabaja i kundërpërgjigjet Kudusi Lames

Major Nazif Ramabaja përmes një shkrimi të gjatë i është përgjigjur ish-gjeneralit shqiptar i Divizionit të Kukësit, Kudusi Lame, pasi deklaroi se Ramush Haradinaj duke i lëshuar vendin Tahir Zemajt në Zonën e Dukagjinit bëri shkelje të disiplinës ushtarake.

Ish-gjenerali shqiptar tha mes tjerash se për herë të parë kur ka kuptuar se janë formuar disa struktura paralele me UÇK-në, i janë dukur të papërfillshme dhe nuk u ka kushtuar ndonjë vëmendje.

Ramabaja në reagimin e tij thotë se alamet gjenerali (Kudusi Lame) i cili tani nuk po e njeh edhe pse ishte në komandën e repartit të divizionit atëbotë i ishte prezantuar se kush ishte e nga vinte si oficer i karrierës.

Majori thotë se gjatë kohës së luftës i kishte parashtruar kërkesë ish-gjeneralit shqiptar se çka mundet t’i ndihmojë me mjete të rënda, ndërsa Ramabaja kujton se Lame për këtë e kishte akuzuar se po tenton ta fus në luftë shtetin shqiptar.

Ja shkrimi i tij pa ndërhyrje:

Shkas per reagim ne lidhje me intervisten e Kudusi Lames ne TV Dukagjin Debat Plus per luften ne pergjithesi dhe Kosharen ne veqanti

Shkruan major Nazif Ramabaja

Pasi se shume here gjate debatit eshte apostrofuar emri im nga i intervistuari, per hire te se vertetes ne menyre qe opinjoni te jete drejte i informuar ndiej nevojen e sqarimit te disa elementeve te cilat jane hapur ne kete debat apo interviste.

Si e para mu duk shume e pa argumentuar menyra e te folurit te ketije alamet gjenerali i cili spo me ngjihka edhe pse isha ne komanden e repartit te divizionit dhe isha prezentuar se kush jame nga vije pergatitjen time ushtarake si oficer i karieres, duke i parashtruar kerkese se qka munset tna ndihmoje me mjete te renda artiljerike pasi isha i pregatitur dhe profesional ne perdorimin e ketyre armeve deri te raketat malutka dhe kaqusha te vendosura ne transporterat blindues.

Atekohe ky alamet gjenerali reagoj ashper duke me akuzuar se kam eper qellim ta shtij shtetin shqiptar ne lufte dhe asgje smundet te jape me shume se minahedhesa 60 dhe 82 mm te cilat mjete i kishte n eposedim kemberoria dhe sbehej fjale per mjete te renda, s aper tja perkujtuar ketij alamet gjenerali n ebisede ishte prezent edhe Ahmet Alishani, kaq per kete se a me ngjeh apo jo, qudi nje gjeneral ska afesi te mbaj mend se me kend ka biseduar edhe pse kane kaluar dy dekada per mua keto jane shume te fresketa.

E dyta sa i perket se ne qenren stervitore te repartit te Kolshit kishte me se 30 oficer dhe se sditke ky alamet gjenerali se qka benim dhe vepronim, dua te sqaroj se numri i eproreve ne repart eshte i egzagjeruar dhe skorenpondon m ete verteten, prej momentit kur e kame mare detyren e pergjegjesit te kesaj qendre epror ushtarak se kane kaluar numrin 7-te, eshte e vertete se ne qender eshte bere aftesimi i te perzgjedhureve per komandant skuadre, togu, kompanie deri te bataljoni dhe brigada duke bere aftesimin sipas planprogrameve te sistemit te NATOS te cilat elaborate i kisha pregatitur ne menyre shume profesionale.

Per ta kuptuar nji te vertete ku alamet gjenerali dua t`ja beje te ditur se neper duar dhe komanden time kane kaluar mbi 600 ushtar ne Kosove dhe ketu ne Kolsh dhe personalisht ne disa raste jame mere drejt per se drejti me aftesimin e tyre, ndersa ushtaret e stervitur mire ne Kolsh jane derguar ne frontin e Koshares dhe kane qene nje nder ushtaret te kopletuar dhe mire te pregatutur ka edhe deshmore te rene nga ata siq jame Ali Ivaja dhe Izet Beqiraj, izeti ishte aq i aftesuar dhe pregatitur si komadant skuadre te cilit ja dergova pistoleten tim epersonale ne frontin e Koshares per kete mund te deshmoj edhe Fadil Hadergjonaj.

Ne qendren stervitore Kolsh prej momentit kur e kame mare kontrollin e pergjegjesise si i emeruar nga Ministria e Mbrojtjes e Republikes se Kosoves asnjiher kemba e ketije alamet gjenerali ska shkelur ne repart, kjo tregon diqka per hendekun dhe distancimin qe kishte ndaj kesaj qendre te sukseshme e cila u be qender vizitore per medijar e mbrenshme dhe nderkombetare.

Sa i perket pohimit se njesit operative ne Papaj-Padesh-Koshare skishin armatim kolektiv kjo nuk qendron sepse bunkeret ishim mbushur plot e perplot me kete lloj armatimi dhe une kame derguar disa her nga Kolashi sipas urdheresave nga Ministria deri te Rrustem Berisha, e verteta qendron se ne kishim nevoje per armatim te rende artiljerik per te cilin alamet gjenerali refuzonte t`na jepte ne perdorim, ne nuk kishim kerkuar kuader ushtarak sepse kishim epror te qdo profesioni deri te pilotat dhe kjo ndoshta edhe me teper e bente gjeloz gjeneralin duke mos. Epranuar faktin se vepronim ne kuader te institucioneve te Republikes se Kosoves, njihnim organet legjitime te saj, kishim dhene betimin para komandantit te shtabit suprem te FARK-ut dhe per komandant suprem njihshim presidentin Ibrahim Rugova.

Ne vazhdim letra kercnuese e cila erdhi ne adresen time ne repart nga Kudusi gjeja se nuk dine se qfar aktiviteti ushtarak ushtrohet ne repart dhe do te jete i detyruar te veproj ushtarakishte dhe pergjegjja ime derguar permes kuririt te tije se une kame nje komande dhe pergjegjesi i jap vetem komandes sime e beri kete alamet gjenerali edhe me neverites, kishte derguar emisar siq ishte Hafir Hoxha per t` ja kaluar objektin e repartit policise ushtarake dhe ”Lum Haxhiun”- Hajdin Abazin sbashku me Kadri Kryeziun, por isha i qendrimit se deri sa un ejame pergjegjes ne kete repart ska kush qe mundet ti mare keto objekte e kur te mos jeme une ketu nuk garantoj se sdo te behet ndryshe kete ja kame komunikuar Hafir Hoxhes.

Ndersa sa i perket mos gadishmerise sime per ti pregatitur dhe aftesusr ushtaret pas mobilizimit te cilin e beri qeveria e perkohshme, sa per ta freskuar Kudusin isha ne vizite ne Kalimash ku e takova Binak Gashin m ete cilin njiheshim nga veprimet ne Kosove duke i sygjeruar se nese keni nevoje per stervitje te ushtareve ti dergojne tek komanda e Kolshit dhe ne do e bejme nje gje te tille, por ky Binaku i cili kishte pseudonimin ”Breshka” te cilin Kudusi e lavderon ne takimin e parafundit te shkolla e Bardhaniqit qe kishim kol. tahir Zemaj, Fadil Hadergjonaj dhe une nga njesitet operative me shtabin e veteshpallur te pergjithshem HashimThaqin-gjarperin,Rexhep Selimin-dheteshi, Lahi Ibrahimaj-magjupi, Ramush Haradinaj-smajli, Idriz Zyrapi-Rreshteri me 1 shtator 1998, breshka kishte deklaluar se do e vrajne Ahmet Krasniqin duke sqaruar se ate e ngjeh nga Kroacia-gospiqi, pra ky alamet gjenerali Kudusi edhe kriminelet potencial i quan si ushtarak dhe njerez te mire.

Dhe krejt ne fund qendra stervitore ne Kolsh ishte e njohur se ne te veprojne njesitet e UCK-se te cilat njohin institucionet shteterore per kete interesi i medijave boterore ishte i madhe per ta vizituar kete repart, shume here i kame refuzuar por disa vendore dhe nderkombetare siq ishte franc-3 internacional me sygjerimin e gazetarit Astrit Memia pranova Carolin Sinz e cila ishte e interesuar te shohe nje dite stervitore ne kete qender dhe me se shumti i interesonte opinjoni i pergjegjesit te qendres, pra opinjoni im per pengmarrjen e presidentit Rugova dhe dergimin ne Beograt per te”biseduar” me kasapin e ballkanit Millosheviqin, ky i fundit e kishte kercnuar Rugoven nese nuk vjen do te vras e ne qarqet te mbrennsdhme dhe disa nderkombetare ne menyre propagandistike e kishin sulmuar Presidentin Rugova se ka shkuar vete dhe po kerkon ndalimin e bombardimeve, pas marrjes se opinjonit deklarova se nje gje te tille Presidenti Rugova ska mundesi ta deklaroje dhe edhte genjeshter e kulluar, lejoneni te largohet Rugova me familje ne ndonje vend europjan te jete i lire per tu deklaruar pa presion do e kuptoni se kjo eshte nje loje dhe asgje tjeter dhe keshtu ndodhi te gjithe e dime se qka deklaroi Presidenti Rugova pas largimit nga Peogradi per Itali.

keto vizita te shpeshta dhe interesini i medijave boterore te cilat kishin qendren ne Kukes per ta vizituar kete qender e kishin be Kudusin edhe me nervoz dhe deshironte sa ma pare qe tju bindemi urdherave te tije apo ta lirojme repartin e nuk behet fjale per stervitjen e ushtareve sepse qdo ushtar i cili ka kaluar nepermes kesaj qendre ka stervitur se paku nji muj dite dhe eshte derguar ne frontin e Koshares.

Ne fund dua ta siguroj Kudisin se per qdo gje qe them e dokumentoj me fakte audio-video inqizime transkripte, dokumente zyrtare te vulosura me stemen e Qeveria e Republikes Se Kosoves qka do e beje edhe me shume neverites dhe te pa durueshem.

Disa luftuan per shtet siq ishin institucionalistat e disa per merjen e pushtetit dhe qberjen e shtetit komandantat e veteshpalur si qifti i Kudusit.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s