Kategori
Uncategorized

GRAVATA E FSHATARIT.

GRAVATA E FSHATARIT

Nga Genci Shehaj/

Në një dit pazari, një fshatar dhe nje qytetar po hanin inat ne mes te mexhilisit se ku eshte diferenca mes tyre.

Fshatari i krekosur me kostum dhe gravate, fliste me duar e këmbë, ndërsa qytetari e shikonte dhe buzeqeshte hidhur.

A mund te me thuash dot zoti qytetar ku eshte dallimi mes nesh sot ne demokraci ?

–Kostum une, e kostum ti.

–Gravat une, e gravate ti.

–Makine une, e makine ti.

–Vile une, e vile ti.

Biles….

–Drejtor une e punetor ti.

Qytetari mbasi e dëgjoi me vëmëndie duke qeshur i pergjigjet:

–Mire o mire.

–Sot te gjitha njesoj i kemi, nga kostumi e deri tek makina.

Ndoshta ti sot ke dhe dicka me teper

–Unë libra lexoj, shkoj edhe në teatër, por per dru me gomar nuk shkoj dot ne mal.

–Sa për ate gravatën e shtrenjtë, nje gje duhet te dish o miku im fshatar.

Se unë qytetari, po ta zgidha, gravatën ti zoti fshatar do e përdorësh vetëmsi kapistall, se as per 200 vjet ti nuk e lidh dot më …

😉

Argenc Shehaj.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s