Kategori
Uncategorized

Binjakët që u fituan zemrat mijëra demokratëve

avenir1

Screen Shot 2015-01-02 at 12.51.57 PMTë dy janë shumë popullor dhe u kan fituar zemrat mijra demokratëve. Shumë pak e dinë që ata janë binjak sepse nuk ngjajnë në fizionomi por as në sjellje. Pas një viti plot dhimbje dhe tragjedi gazetari i njohur Çim Peka i shkruan mesazh vëllait të tij binjak në natën e ndrimit të viteve: “Ave! Per pak ore po iken viti me i dhimbshem per familjen tone. Dhe me i tmerrshmi e i veshtiri per ty. Kur te gjithe ne vellezerit, kuptuam ne Shtator se babin e kishim vetem edhe per dy muaj, mami ne menyre te bute te “emeroi” kryefamiljarin e kater hiseve tona. Per cdo gje qe diskutonim, na thoshte a e pyetet Aven. Ti ne menyre te heshtur e pranove si sakrifice, edhe pse nuk ishe me i madhi vella. Por, zoti vendosi te te vere ne prove per kete “titull”. Ne proven me te veshtire qe mund te vihet nje pretendent per Kryefamiljar. Vetem nje muaj e pak dite pas vdekjes se babit, zoti te mori Rubin. Kjo eshte dita, me e veshtire, me e dhimbshme, me e tmerrshme, por dhe e proves me te madhe qe jeta te ka dhene deri ne kete moment. Eshte momenti yt. Dhe pse kur e pranove me heshtje “titullin” e kryefamiljarit, nuk e dije proven qe duhet te kaloje. Por, duke qene ne nje bark per nente muaj bashke, duke ndare te njejten tavoline, banke shkolle, te njejtat rroba bashke per gati dyzet vjet, une te njoh me mire se kushdo. Ave, edhe po ta dije proven qe duhet te kalonte njeri nga ne, per tu bere titullari i deres tone, ti prape do pranoje. Por, dhe zoti eshte treguar bujar me ty. Te ka dhene tre vellezer qe jane gati te bejne gjithcka per ty. Por, me kryesorja ta ruajti motivin per te vazhduar perpara. Te mori per vete Rubin, por te la Idin e Ledin. Nje djale qe dhe pse vetem 9 vjec, eshte me i forte e i pjekur se nje burre. Ledin, nje grua qe nuk eshte tipikja e grave shqiptare. Qe ne te tilla rrethana te tmerrshme dine vetem te vishen me te zeza, te vajtojne, mallkojne e te shuhen dita dites. Ledi qe njoh une e qe ti krijove familjen me te, nuk eshte ajo e mesipermja. Eshte shume me e forte e me fisnike. Shume me e gjalle. Ka shume me shume se ato. Jeni dhe te rinje. Jeni ne kohe per te vazhduar perseri. Dhe ti do ta besh. Zoti donte qe Rubi te ishte vetem nje femij model e i lumtur. E donte vetem femij. Dhe ti te tille e bere. Po vazhdove ti, nuk do fikemi as ne. Prandaj ti ke per te vazhduar, e ke per ta shijuar jeten si familjar, si prind, e si kryefamiljar. Zoti na ndihmofte ne proven me te veshtire qe na vuri.

Opozita.Com

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s