Kategori
Uncategorized

Sokol Olldashi dhe nje leter e hapur.

10615644_354094788080360_1948385105474532226_nZoti Kryetar, po e nis kète leter me fjalen e mikut, atdhetarit, drejtuesit dhe intelektualin e pa harruar te Partine Demokratike.

Njeriut  i lire brenda forces se tij politike.

Fjala e z Sokol Olldashi,drejtuar anetareve te forces sone ne nje takim ne vitin2003 ne Selanik:

“Sikur te punonin  te gjitha deget e PD_se neper rrethe, te pakten sa gjysma e punes qe ben dega e PD-se ne Selanik,punet ne PDSH do te ishin, shume e shume me ndryshe”

Takim i regjistruar qe e kini te arshivuar me kasete filmike,ne degen e PD-se Tirane.

Fatkeqesisht z. kryetar  mbas fitores se 2005 dega e partise demokratike Selanik u la qëllimisht në harresë, pikërisht nga ata që ndoshta edhe me votat e emigrantëve demokratë, u bënë jo vetem deputet por dhe ministra.

Se pari, Partia Demokratike, mbasi mori pushtetin dergoj ne Selani emisaret e saj ( ketu nuk eshte fjala as per ambasadorin as dhe per konsullin ne Selanik).
Por per kurvat politike qe ne emer te PD_se,  erdhen dhe na (Keshilluan)

“Tani qe morem pushtetin nuk na duhen me deget e partive demokratike ne emigracion,apo dhe drejtuesit e tyre,sepse punen e tyre tani e bejne shume e shume me mire diplomatet tane”

Urdher i dale nga zyra e organizimit ne seline qendrore te PD_se Tirane.    Urdher qe arriti deri atje sa arriti te na marre dhe protokollin e mbledhjeve disa vjecare te deges tone.
Kjo shume te tjera,beri qe dega jo vetem prej qindra antarësh, jo vetem te shkermoqej pak nga pak, por dhe te mos ekzistoje me sot si dege.                             Por vetem anetare dhe simpatizante te saj të lënë në harresë, megjithe se dhanë gjithshka nder vite nga me te veshtirat.

Antare qe sot ne duar mbajne si kujtim te largët, të shtrenjtë, por pak të hidhur,dhe te dhimshem, vetem testat e PD Selanik te firmosura nga z Minarolli per gjithe ate mund dhe sakrifica ne vite

A e dini ju z kryetar se ku ndodhen sot zyrat e deges se PD Selanik?

Ne dy fushatat elektorale ato vendore por dhe parlamentare te vitit 2013 por akoma perseri “zyrat ” e te ashtuquajtures dege e (Partise demokratike per Korcen). Dege inegzistente.( dhe po te duash ta vertetojme) dege ku mblidhen laro dhe pa laro pa asnje lidhje me PD veç ndonje kocke dhe banket falas me kacidhet qe hedhin te derguarit e “Tiranes”.

E ashtuquajtur zyre e deges se PD selanik per Korcen, hahaha e cila na kordinoka dhe veprimtarine me qendren ne Tirane, ndodhen ne ish godinen e sherbimit sekret grek per Maqedonine e veriut dhe pikerisht ne katin e dyte, ne ish zyren e drejtorit te sherbimit sekret ne Selanik.
Biles me te gjitha (komoditet),qe ka pasur kur eshte shfrytezuar,apo shfrytezohet perseri nga ky sherbim .
Kolltuket ngjyre kaki, kompjuterat, kamerat. (Sepse kur punoja ne Kapshtice e vizitova disa here kete qender elektorale) ne fushaten elektorale,qe te derguarit dhe deleguarit tuaj benin aty.
Gjithshka per nje godine dhe nje zyre te sherbimit sekret.

Z Kryetar, a e dini se.
Ky pallat ndodhet akoma nen pronesine e policise dhe sherbimit sekret grek ne Selanik.
Ne rrugen Politekniu afer portit dhe 30 metro mbas hotel Mediteran Palace.

Z Kryetar.
Si dhe nga kush i besuari i qendres u arrit kjo mareveshje me policine sekrete greke, apo (miqte) e saj brenda jush, per dhenien me “qera” per te treja fushatat elektorale. Ate lokale,parlamentare, dhe perseri ate lokale?

Cili kryetar partie,dhe deputet i juaji i ka vizituar dhe ka bere takime ne keto zyra me (antaret) e PD-se Korce ne Selanik?

Cili ishte kumbari i kesaj marveshje apo zgjedhjeje te kesaj godine te frikeshme ( sic jane te gjitha godinat e sherbimit sekret ne bote) dhe me cfare tager apo menyre jane zgjedhur te drejtojne fushaten, apo dhe te marrin ne dore protokollin emrat dhe adresat e anetareve te deges se partise demokratike shqiptare ne Selanik?

Kush jane personat qe (drejtojne kete mini dege) inekzistente, me çfare dokumenta qendrimi jane dhe çfare lidhje kané me Partine Demokratike? Kjo vetem per fushate.
Dhe perse nje ish diplomat i juaji (ish konsulli shqiptar ne Selanik) ne kohen qe ju ishit minister i jashtem,duke ju vene ne dijeni dhe ju, shmangej dhe nguronte te rrinte dikur ne shoqerine e tyre,sepse simbas tij nepermjet te dhenave te sherbimit sekret shqiptar, keta persona kishin lidhje te ngushta me A…… greke. ( ketu nuk eshte fjala per vllehe dhe minoritare).Por per bashkpuntore te ndyre te Pol sekrete greke zoti kryetar.

Z kryetar a e dini se si dhe sa ju kane mashtruar me kete nisme apo investim.

Megjithe kete “investim” te madh me degen e Korces ne Selanik,ku nga shqiperia,pagueshin zyrat super luksoze, kryetari dhe drejtuesit e fushates nuk arriten te mbushin asnjehere asnje autobuz me emigrante demokrate per te votuar partine demokratike ne keto votime.

Z Kryetar a e dini se.

Ne takimin e fundit ne zgjedhjet perlamentare,qe u zhvilua ne nje salle me 100 qytetare ne Porto Palace Selanik, takim ku moren pjese dhe ministra te tu, nga keta pjesmarres nuk erdhen per te votuar as 10 veta.
Sepse te tjeret ishin te importuar vetem per te mbushur sallen dhe per te ngrene nje darke qyl te paguar nga boset qe shoqeronin vipat e tiranes.

Ne kohen tone ( Deri me 2005) ne nuk kishim zyra, por kethyem shtepite tona me qira ne zyra te PD-se.
Biles dhe Z Vili Minarolli si te derguarin special te PD-se me 2001 e pritem ne shtepite tona.

Po ashtu dhe zotin Minarolli, Olldashi, Mustafai, Bode, Mediu, Olli, L Malltezi, F Duka
Cdo shpenzim, pritje takime, perciellje, ne i realizonim me shpenzimet tona personale, duke ngelur gjithmone me balle te paster,pavaresisht se cdo gje dilte nga xhepi i jone dhe jo i partise ne qender.
Ne dhe kuotat tona qe ishin 1000 dhrami ( 4 mije leke) ne muaj i dergonim ne qender prane deges se PD-se Tirane.

Ne ishim ata qe me kerkese dhe porosi direkt te Z Berisha,arritem te ri krijojme lidhjet me ND,mbas 1997-tes. Lidhje qe kishin ndaluar mbas 1997,dhe qe fatkeqesisht vazhdoeshin nga kundershtaret kryesore te Z. Berisha dhe partise demokratike,me perfaqesues te Aleances demokratike si z.G Pollo dhe z. T Shehu, aleate dhe bashqeverises me qeverine Nano. Lidhje qe godisnin dhe sulmonin rende politiken e partise demokratike shqiptare ne ate kohe.

Mbi 100 kaseta televizive te dhunes ndaj opozites si dhe arrestimin e z Berisha,kaseta te realizuara se bashku me z Astrit Memia, une mes qindra veshtiresish arrita ti fus deri ne perfaqesite e huaja diplomatike perendimire.
Duke filluar nga ajo e SHBA_se, ne kohen me te veshtire te saj mbas sulmeve te 11 shtatorit, dhe duke perfunduar tek ajo e Gjermanise dhe Italise ne gjithe Greqine.

Ne arritem me djerse me mund dhe me gjak,mes qindra veshtiresish te realizonim takimin e pare ne istitutin demokratik Karamanli ne Selanik,me te derguarin special te Sali Berishes.            Z Vili Minarolli ne ate kohe deputet,kryetar i deges PD Tirane dhe sekretar i partise demokratike shqiptare. (mu det edhe ta pyesni) Me drejtuesit kryesore te ketij instituti te rendesishem nderkombetar,si Z Nikos Vakalis euro parlamentar,dhe drejtor i ketij instituti.
Ne kete takim se bashku me z Minarolli merrja pjese edhe une bashk me N/Kryetaren  e degës Z. Ana Kapia.
Realizuam takime dhe vizita me Degen e Demokracise se re ne Selanik,dhe me deputete te rendesishem te kesaj partie si europarlamentarin z Niko Vakalis, deputetin dhe perfaqesuesin direkt te shefit te ND, Karamanli,deputetin Z.Avramopulos,kryetarin e kesaj partie Z Jakovos Fruxhis dhe prefektin z P,Psomiadhis, kryetarin e Bashkisë

Por asnjehere as na u kerkua,as nuk rame viktima dhe as u shitem.

Punuam me nder, dhe bashkpunuam me te gjitha shoqatat shqiptare ne qarkun e Selanikut ,dhe me Lidhjen e shoqatave shqiptare ne greqi,jo vetem per te miren e emigranteve,por dhe per riciklimin dhe fuqizimin e forces ku ne besonim dhe militonim ne Partia Demokratike Shqiptare.

Punuam deri sa ajo erdhi ne pushtet 2005, dhe mbasandaj  duke na harruar te gjitheve ne antaret dhe militantet te partise demokratike jo vetem ne emigracion.

Besoj se ne mos ju, bashkpuntoret e tu brenda PD-se do e lexojne kete leter nga mua per ju z kryetar i PD-se,ku gjithshka thuet dhe shkruhet eshte e vertete.

Me respekt Urim Gjata.

Ish themelues dhe drejtues i deges se partise demokratike ne Selanik.