Kategori
Uncategorized

Sami Dangëllia, krenaria e Devollit .

Foto e pare, pak para arrestimit, foto e dyte, pak para vdekjes.

Arben Miza: -Sami Dangellia,njeriu që na bën krenar të quhemi Devollinj!

Njeriu qe ne gjithe boten komuniste nuk ka bere kaq vite burg e rezistence mbi komunizmin, dhe per fat te keq shume pak flitet per te nga media dhe shoqeria.


Lindi ne Menkulas te Devollit me 1920.
Arrestohet me 8 tetor te 1944, ku do denohej dhe ridenohej disa here

Me 1973 ishte nje nder organizatoret e revoltes se Spacit, edhe pse nuk flitet shume, edhe pse e shkruajtur si histori, revolta e Spacit eshte treguar sipas orekseve te burgosurve te vegjel.

Punoi i skllaveruar ne Spac por i pa mposhtur nga torturat.
Vdiq me 23 prill te ’87, varrimi u be nga burgu, pa e pare dhe e ditur ku u varros.

Vuajtjet e Dangellise per nga permasat ja kalon cdo personazhi.

Ne eposin tone ai duhet te zere vend si personazhet e legjendave.


Ketyre njerezeve duhet ti ngrihet piedestale e simbole ne kerkim te lirise dhe frymes antikomuniste.

Per turpin tone qe sot me shume nderojme disa te burgosur ordiner, qe na serviren si heroj te antikomunizmit, se sa heronjtë e vërtetë nacionalistë, antikomunistë si Sami Dangëllia .

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s