Kategori
Uncategorized

Kryeministri Kristersson: Do të bëjmë gjithshka për të mbështetur mbrojtjen e Ukrainës.

Suedia dhe disa vende të tjera tani po bëjnë kauzë të përbashkët dhe po rrisin përpjekjet tona me mbështetje të fuqishme ushtarake për Ukrainën.

Që Ukraina tani merr armë më të avancuara është me rëndësi të madhe për të qenë në gjendje të fitojë luftën.

Kjo është në të njëjtën kohë kur terrori sistematik rus kundër popullsisë civile ukrainase po bëhet gjithnjë e më i ashpër dhe po rritet në intensitet.

Nëpërmjet kësaj dhune, Rusia beson se mund të fitojë një luftë shkatërrimi – kundër vullnetit të mbrojtjes dhe aftësisë mbrojtëse të Ukrainës.

Rusia beson se mund të fitojë edhe kundër unitetit dhe vendosmërisë së demokracive perëndimore në mbështetje të sigurisë, lirisë dhe sovranitetit të Ukrainës.

Por Rusia do të humbasë.

Nga ana jonë në Suedi, ne do të bëjmë çfarë mundemi për të mbështetur mbrojtjen e Ukrainës. Që kur qeveria e re mori detyrën, ne kemi rritur shumë mbështetjen ushtarake. Dhe tani kemi paraqitur një paketë tjetër me shumë pjesë:

1-Forcat e Armatosura kanë për detyrë të bëjnë përgatitjet për dërgimin e sistemit të artilerisë Archer në Ukrainë. Një nga sistemet më të avancuara të artilerisë në botë.

2-Suedia do të dorëzojë automjete luftarake CV90 dhe robotë antitank. Me një kontribut deri në 50 mjete luftarake të avancuara, mund të pajisen dy batalione.

3-Është krijuar një bashkëpunim midis Suedisë dhe Ukrainës në lidhje me prokurimin e pajisjeve të mbrojtjes.

4-Ne bëjmë të mundur që Finlanda të trefishojë mbështetjen për Ukrainën përmes një marrëveshjeje synimi midis Suedisë dhe Finlandës.

Marrëveshja do të thotë që ne të përshtatim planifikimin tonë të përbashkët të mbrojtjes në mënyrë që të mos shfaqen mangësi në aftësinë mbrojtëse finlandeze.

Kështu kontribuojmë për një Evropë më të sigurt dhe më të lirë. Fakti që Ukraina fiton luftën është një interes qendror suedez. Foto: Daniel Klintholm/Forcat e Armatosura Suedeze

Sverige och flera andra länder gör nu gemensam sak och ökar våra ansträngningar med kraftfulla militära stöd till Ukraina.
Att Ukraina nu får fler avancerade vapen är av stor betydelse för att kunna vinna kriget.

Detta samtidigt som den systematiska ryska terrorn mot den ukrainska civilbefolkningen blir allt grövre och ökar i intensitet.

Häromdagen såg vi de förfärliga konsekvenserna av Rysslands våld, med över 100 dödade och skadade civila när ett bostadshus bombades i ukrainska staden Dnipro.

Genom detta våld tror sig Ryssland kunna vinna ett utnötningskrig – mot den ukrainska försvarsvilian och försvarsförmågan. Och mot de västliga demokratiernas enighet och beslutsamhet i stödet för Ukrainas säkerhet, frihet och suveränitet.
Men Ryssland kommer att förlora.
Från vår sida i Sverige ska vi göra vad vi kan för att stödja Ukrainas försvar.
Sedan den nya regeringen tillträdde har vi kraftigt ökat det militära stödet. Och vi har nu presenterat ytterligare ett paket flera delar:
Försvarsmakten får uppdraget att göra förberedelser för att leverera artillerisystemet Archer till Ukraina. Ett av världens mest avancerade artillerisystem.

Sverige kommer leverera stridsfordon CV90 och pansarvärnstobotar. Med ett bidrag med upp till 50 avancerade stridsfordon kan två bataljoner utrustas.

Ett samarbete skapas mellan Sverige och Ukraina om upphandlingar av försvarsmateriel.

Vi gör det möjligt för Finland att tredubbla stödet till Ukraina genom ett avsiktsavtal mellan Sverige och Finland. Avtalet innebär att vi anpassar vår gemensamma försvarsplanering för att brister inte ska uppstå i den finländska försvarsförmågan.

Så bidrar vi till ett säkrare och friare Europa. Att Ukraina vinner kriget är ett centralt svenskt intresse. Foto: Daniel Klintholm/Försvarsmakten

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s