Kategori
Uncategorized

Kryeministri Kristersson: Ne nuk ekstradojmë shtetas suedezë në asnjë vend.

Flet kryeministri Suedes, Ulf Kristersson për rolin e Suedisë si antare e NATO-s

STOCKHOLM. Suedia do të beje patrullime ajrore me avionë Gripen në Detin e Zi dhe njësitë luftarake suedeze tokësore do të luftojnë për NATO-n.

Sulmi ndaj një anëtari është sulm ndaj të gjithë anëtarëve, tha Kristerssonsson në fjalën e tij.

Konferenca vjetore e Popullit dhe Mbrojtjes filloi sot në Sälen. Një nga çështjet më të nxehta që po diskutohet është aplikimi i Suedisë për anëtarësim në NATO .

Kryeministri Ulf Kristersson prezantoi se cili do të jetë roli i Suedisë si një anëtare e plotë – diçka për të cilën ai është i sigurt se vendet e tjera anëtare janë dakord.

E para është se Suedia do t’i bashkohet nismës së 15 vendeve, një nismë e re që u lançua në takimin e NATO-s në tetor.

🇪🇺Quhet “Iniciativa Evropiane e Mburojës së Qiellit”.

  • Suedia do të kontribuojë me aftësi të reja me forcën tonë ajrore, mbrojtjen tonë ajrore dhe sensorët tanë, thotë Kristersson.

Gripenplan suedez do të kontribuojë gjithashtu në patrullimin ajror të NATO-s dhe gatishmërinë për incidente në Estoni, Letoni dhe Lituani.

-Quhet “policia ajrore baltike” e NATO-s.
Avionët Gripen do të patrullojnë gjithashtu Detin e Zi dhe Islandën.

E fundit që Kristersson zgjodhi të nënvizojë është se Suedia do të kontribuojë me njësi luftarake tokësore në mbrojtjen e NATO-s, mbi të gjitha në lidhje me shtetet baltike.

Ai tha gjithashtu se nuk është e rëndësishme përdorimi i armëve bërthamore në tokën suedeze gjatë kohës së paqes.

Kristersson për kërkesat e Turqisë

Kristersson thotë se Suedia as nuk është në gjendje dhe as nuk dëshiron të përmbushë disa kërkesa për t’u anëtarësuar në NATO.

Ata duan gjëra që ne nuk mund dhe nuk duam t’u japim. Tani vendimi i takon Turqisë, thotë ai në konferencën e Popullit dhe Mbrojtjes.

Kryeministri suedes Kristersson sqaroi se si i shikon kërkesat nga Turqia.

Ne kemi një proces shumë të mirë së bashku me Finlandën dhe Turqinë dhe po bëjmë pikërisht atë që thamë, të cilën Turqia tani po e konfirmon.

Legjislacioni që ndalon pjesëmarrjen në organizatat terroriste është duke u zbatuar dhe Turqia dihet se emëron individë që dëshiron të ekstradohen.

Dihet gjithashtu se Suedia ka legjislacion që është i qartë dhe do të thotë se është në dorë të gjykatave.

▪️Ne gjithashtu nuk ekstradojmë shtetas suedezë në asnjë vend.

Pyetjes se sa larg jush eshte memorandiumi i i nënshkruar me Turqinë, ? Kryeministri Kristersson ju përgjigj .

Marrëveshja që kemi mbulon një zonë mjaft të madhe.

Bëhet fjalë për Suedinë që lufton terrorizmi. në një mënyrë më të fuqishme dhe është më afatgjatë në këtë punë.

Puna është në vazhdim, por mund të mos përfundojë kurrë. Mund të ndodhin gjëra të reja.

Pyetjes se a ka rrezik që Suedia të përfundojë jashtë NATO-s nëse nuk janë të kënaqur turqit ?

Por jam i bindur se Turqia e sheh vlerën në anëtarësimin e Suedisë dhe Finlandës në NATO.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s