Kategori
Uncategorized

Kristersson : Suedia dhe BE-ja mbështesin më së miri jo vetëm ndimën ushtarake por dhe qasjen e Ukrainës ndaj BE-së

Sot fola edhe një herë me presidentin ukrainas Zelensky. Këtë herë në një kapacitet të dyfishtë: si Kryeministër i Suedisë, i cili vazhdon të ofrojë mbështetje të gjerë ushtarake, ekonomike dhe politike për Ukrainën.

Por edhe si vendi që mban presidencën e BE-së, me një mision të veçantë për të mbajtur vendet e BE-së së bashku në mbështetje të vazhdueshme. Ne folëm për të dyja këto gjëra.

Ne diskutuam gjithashtu se si Suedia dhe BE-ja mbështesin më së miri qasjen e Ukrainës ndaj BE-së dhe se si duhet të monitorohet përparimi i tyre. BE do të luajë gjithashtu një rol thelbësor në rindërtimin e Ukrainës.

I nënvizova Presidentit Zelenskyj se mbështetja ushtarake e Suedisë do të vazhdojë.

Sepse ne duam, por edhe sepse mbështetja e Ukrainës është absolutisht thelbësore edhe për sigurinë tonë.

Së bashku me vendet e tjera, ne tani jemi duke përgatitur hapat e ardhshëm në detaje.

Në bisedë u trajtuan edhe përpjekjet humanitare të Suedisë dhe pritja e refugjatëve ukrainas.

Do të thotë shumë që ka një mbështetje kaq të fortë dhe të gjerë në shoqërinë suedeze për solidaritet me Ukrainën.

Idag talade jag än en gång med Ukrainas president Zelenskyj. Denna gång i dubbla kapaciteter: både som statsminister i Sverige, som fortsätter ge omfattande militärt, ekonomiskt och politiskt stöd till Ukraina. Men också som ordförandeland i EU, med ett särskilt uppdrag att hålla ihop EU-länderna i fortsatt stöd. Vi talade om båda dessa saker. 

Jag underströk för president Zelenskyj att Sveriges militära stöd kommer att fortsätta. För att vi vill, men också för att stödja Ukraina är helt avgörande även för vår egen säkerhet. Tillsammans med andra länder förbereder vi nu kommande steg i detalj.

Vi diskuterade också hur Sverige och EU bäst stöttar Ukrainas närmande till EU och hur uppföljningen av deras framsteg bör gå till. EU kommer också spela en väsentlig roll i Ukrainas återuppbyggnad.

Även Sveriges humanitära insatser och mottagande av ukrainska flyktingar berördes i samtalet. Det betyder mycket att det finns ett så starkt och brett stöd i det svenska samhället för solidariteten med Ukraina.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s