Kategori
Uncategorized

Billström: Nuk ka mundësi për të pritur zgjedhjet në Turqi

Suedia duhet t’i bashkohet NATO-s sa më shpejt që të jetë e mundur, thotë Ministri i Jashtëm Tobias Billström (M)
në një intervistë për Svenska Dagbladet.

Pritja deri në zgjedhjet turke në Turqi vitin e ardhshëm nuk është një opsion, thotë Billström.

Ai vetë planifikon të udhëtojë së shpejti në Turqi.

Në tetor, presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan tha se Suedia nuk do të bëhet anëtare e NATO-s derisa terroristët t’i dorëzohen Turqisë.

Kur u pyet se çfarë mendon Tobias Billström për këtë kërkesë, ai përgjigjet se nuk dëshiron të diskutojë çështje individuale.

“Qeveria turke e di mirë se Suedia ka gjykata të pavarura dhe një gjyqësor të pavarur dhe kjo natyrisht do të thotë që të gjitha këto gjëra gjykohen në kuadër të proceseve që qeveria nuk mund t’i kontrollojë dhe nuk mund të ndikojë”, thotë Billström.

Billström: Inget alternativ att vänta in valet i Turkiet

Beri Zangana


Sverige ska in i Nato så snabbt som möjligt, säger utrikesminister Tobias Billström (M) i en intervju med Svenska Dagbladet.

Att vänta in de turkiska valen i Turkiet nästa år är inget alternativ, säger Billström.

Han själv planerar att resa till Turkiet inom kort.

I oktober sa Turkiets president Recep Tayyip Erdogan att Sverige inte blir Natomedlem förrän terrorister lämnas ut i till Turkiet.

På frågan vad Tobias Billström tänker om det kravet svarar han att han inte vill diskutera enskilda ärenden.

– Den turkiska regeringen är väl medveten om att Sverige har oberoende domstolar och ett oberoende rättsväsende och det innebär naturligtvis att alla sådana här saker prövas inom ramen för processer som regeringen alltså inte kan kontrollera och inte kan påverka, säger Billström.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s