Kategori
Uncategorized

Diktatura e çelikut dhe e dhunës qëndron mbi një themel të gënjeshtrës

Nga Peter Kadhammar

Lexova transkriptin e intervistës me Vito Kapo dhe mendoj për luftën gjenocidale të Putinit në Ukrainë.

Ai ende mund të mbizotërojë edhe pas fiaskos së Khersonit, të paktën në kuptimin që ai mund të shkatërrojë vendin, të vrasë liderët e tij, të dëbojë pjesë të popullsisë dhe të mbajë peng pjesën tjetër.

Ai mund të fitojë me metodën e provuar të diktaturës për të dëbuar ushtarët e vet si mish topash, duke djegur dhe shkatërruar gjithçka që mund të digjet dhe shkatërrohet.
Kjo është taktika që ai përdor.
Mund të funksionojë për një vit, dy, tre – dhjetë, tridhjetë.

Por kurrë në planin afatgjatë.
Thelbi i diktaturës është se diktatori vendos gjithçka, nga linjat e mëdha deri te blerjet më të vogla.
Ose sa flokë të gjatë lejohen të kenë meshkujt.
Ose që gratë duhet të mbajnë një vello.
Ne shohim gjithashtu se në luftën e Putinit, një autokrat që ulet në Kremlin dhe mendon se është mjeshtri i fushës, një Pjetri i Madh i ri.

Vito Kapo piu çaj , duke mbajtur në dorën e majtë enën me filxhan fort. Ajo e ëmbëlsoi çajin me pak mjaltë.

Enveri pyeti një herë pse kishim ndërprerë importin e leshit.
Mehmeti më tha se i kishte ndërprerë blerjet sepse të rinjtë kishin të qepura pantallona me këmbë të gjera dhe të ndezura.
Ai mendoi se këmbët e pantallonave duhet të ishin të ngushta.
Por Enveri donte që të kishte një shumëllojshmëri pëlhurash.
Më pas Mehmeti u nervozua.

Bashkëshorti i Vito Kapos, Hysniu, ishte numri tre në hierarki.
Ai drejtoi Partinë Komuniste.
Mehmet Shehu ishte numri dy dhe drejtonte shtetin.
Enver Hoxha ishte numër një dhe i sundonte të gjithë.
A ka Vladimir Putin një numër dy, tre?
Ndoshta Dmitry Medvedev, i cili ishte një president kukull me prirje të shtirura liberale nga 2008-2012.
Përndryshe duket bosh.
Burri i shkurtër i KGB-së me strall të tejkrehur vendos vetë.
Ai shkarkon dhe emëron gjeneralë, kur nuk fiton dot në fushën e betejës, përpiqet të asgjësojë shoqërinë ukrainase.

Pamëshirshmëria dhe fuqia e diktaturës është gjithmonë e tmerrshme.

Vito Kapo ishte ende e frikësuar kur e takova 30 vjet pas vdekjes së diktatorit Enver Hoxha dhe 23 vjet pas rënies së regjimit komunist.

Pas miqësisë së qetë fshihej tmerri.

Enveri kishte urdhëruar ekzekutimin e xhaxhait të saj, Enveri e dërgoi të vëllanë në internim të brendshëm;
ajo vetë mori pjesë në rrëzimin e kolegëve që i njihte prej dekadash.

Ata u ekzekutuan për krime të dyshuara kundër shtetit dhe socializmit.
Burri i saj Hysniu u ngrit dhe foli në telefon në këmbë kur telefonoi Enver Hoxha.
Enveri ishte i rreptë dhe e ndëshkonte ashpër çdo gabim… Mendova se mund të bëja një gabim ose që burri im mund ta bënte…
Hysni Kapo ishte me fat, vdiq me vdekje natyrale.
Mehmet Shehu qëlloi veten kur hoxha paranojak ktheu mbi të dyshimet.
Diktatura ishte e palëkundur dhe përfshinte gjithçka, nga politikat e mbrojtjes (bunkerë në çdo bllok) deri te albumet private familjare (bashkëpunëtorët më të afërt të Hoxhës grisnin fotot dhe gërvishtnin

Vito Kapo ishte ende e frikësuar kur e takova 30 vjet pas vdekjes së diktatorit Enver Hoxha dhe 23 vjet pas rënies së regjimit komunist.

▪️Pas miqësisë së qetë fshihej tmerri. Enveri kishte urdhëruar ekzekutimin e xhaxhait të saj, Enveri e dërgoi të vëllanë në internim të brendshëm;

▪️Ajo vetë mori pjesë në rrëzimin e kolegëve që i njihte prej dekadash. Ata u ekzekutuan për krime të dyshuara kundër shtetit dhe socializmit.

▪️Burri i saj Hysniu u ngrit dhe foli në telefon në këmbë kur telefonoi Enver Hoxha.

Enveri ishte i rreptë dhe e ndëshkonte ashpër çdo gabim… Mendova se mund të bëja një gabim ose që burri im mund ta bënte…

▪️Hysni Kapo ishte me fat, vdiq me vdekje natyrale. Mehmet Shehu qëlloi veten kur hoxha paranojak ktheu mbi të dyshimet.

▪️Diktatura ishte e palëkundur dhe përfshinte gjithçka, nga politikat e mbrojtjes (bunkerë në çdo bllok) deri te albumet private familjare (bashkëpunëtorët më të afërt të Hoxhës grisnin fotot dhe gërvishtnin

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s