Kategori
Uncategorized

Aktakuza e ish-presidentit të Kosovës – për krime kundër njerëzimit

▪️Brenda një muaji pritet të ngrihet aktakuza kundër ish-presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, i cili ishte një nga komandantët e grupit gueril të UÇK-së gjatë luftës kundër Serbisë në fund të viteve 1990.


▪️Së bashku me tre ish-guerilë të tjerë, përfshirë ish-kryetarin e parlamentit të vendit, ai akuzohet për krime kundër njerëzimit. Një akuzë që përfshin torturë, vrasje dhe përndjekje.


▪️Disa zyrtarë të lartë në Shtetet e Bashkuara dhe Evropë, duke përfshirë ish-komandantin e NATO-s në Evropë, Wesley Clark, janë thirrur për të dëshmuar në gjyqin e ardhshëm

Åtal mot förre presidenten i Kosovo – för brott mot mänskligheten

Inom en månad väntas åtalet mot Kosovos förre president Hashim Thaci, som var en av gerillagruppen UCK:s befälhavare under kriget mot

Serbien i slutet av 1990-talet.
Tillsammans med tre andra före detta gerillasoldater, bland annat förre detta talmannen i landets parlament, anklagas han för brott mot mänskligheten. En anklagelse som inkluderar tortyr, mord och förföljelse.

Flera topptjänstemän i USA och Europa, bland annat förre befälhavaren för Nato i Europa Wesley Clark, har kallats att vittna i den kommande rättegången

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s