Kategori
Uncategorized

Ministri i jashtëm Suedes: “Ne jemi plotësisht prapa një politike që do të thotë se organizatat terroriste nuk kanë të drejtë të funksionojnë në territorin suedez”.

Qeveria e qendrës së djathtë të Suedisë do të përmbushë të gjitha kërkesat sipas një marrëveshjeje me Turqinë për t’u bashkuar me NATO-n dhe do të përqendrojë marrëdhëniet e jashtme në fqinjësinë e saj të afërt duke hequr dorë nga “politika e jashtme feministe” e administratës së mëparshme, tha të hënën kryediplomati i vendit.

Turqia ngeci përpjekjen historike të Suedisë dhe Finlandës për t’u bashkuar me NATO-n për shkak të shqetësimeve se të dy vendet – Suedia në veçanti – ishin bërë një strehë e sigurt për anëtarët e PKK-së dhe grupet e lidhura me to.

Sipas një memorandumi mirëkuptimi të nënshkruar nga qeveria e mëparshme me prirje të majtë të Suedisë në një samit të NATO-s në qershor, Suedia dhe Finlanda u angazhuan të mos mbështesin grupet kurde në Siri që Turqia thotë se janë të lidhur me PKK-në dhe të heqin embargot e armëve ndaj Turqisë të vendosura pas inkursionit të saj. në Sirinë veriore në vitin 2019.

Ata gjithashtu ranë dakord të “adresojnë kërkesat në pritje të dëbimit ose ekstradimit të të dyshuarve për terrorizëm”, gjë që është dëshmuar më e ndërlikuar për shkak të përkufizimit të gjerë të terrorizmit në Turqi, ku ligjet kundër terrorizmit janë përdorur për të goditur kundërshtarët e presidentit Rechep Taip Erdogan .

Gjithçka që është shkruar në memorandumin trepalësh dhe për të cilën është rënë dakord nga të tre palët, duhet të përmbushet, duhet të përmbushet nga të treja palët,” tha Billström, duke shtuar se “gjithçka gjithashtu duhet të bëhet në mënyrë ligjore.  mënyrë të sigurt.”

PKK ka udhëhequr një kryengritje të armatosur kundër shtetit turk që nga viti 1984 dhe konflikti që atëherë ka rezultuar në vdekjen e dhjetëra mijëra njerëzve.

Paul Levin, drejtor i Institutit për Studimet Turke në Universitetin e Stokholmit, tha se :

🔻Qeveria e re mund të ketë një avantazh ndaj qeverisë së mëparshme socialdemokrate në trajtimin e Turqisë, sepse ajo nuk ka të njëjtat lidhje me diasporën kurde në Suedi.

🔻Megjithatë, pavarësia e autoriteteve dhe e gjykatave në Suedi “vendos kufijtë për atë që është e mundur, dhe po ashtu edhe e drejta ndërkombëtare”, tha Levin.
Hungaria dhe Turqia janë të vetmet vende të NATO-s që nuk e kanë ratifikuar ende pranimin e Suedisë dhe Finlandës, vende tradicionalisht të paangazhuara që nxituan të aplikojnë për anëtarësim pas pushtimit të Ukrainës nga Rusia në shkurt.

Ashtu si shumica e vendeve evropiane, Suedia ka marrë qartë anën e Ukrainës në luftë, duke furnizuar forcat e saj të armatosura me armë antitank, pushkë sulmi dhe raketa kundër anijeve. Ukraina i ka kërkuar gjithashtu Suedisë të sigurojë sistemin e artilerisë Archer dhe sistemin portativ të mbrojtjes ajrore RBS-70. Billström tha se qeveria e re nuk ka vendosur ende për këto kërkesa.

"Ne jemi të gatshëm të përpiqemi të japim sa më shumë ndihmë që të jetë e mundur për qeverinë ukrainase në luftën e saj heroike kundër forcave ruse," tha Billström. “Do të shohim kur të kemi bërë vlerësimet e duhura për këto çështje.”

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s