Kategori
Uncategorized

Tani fillon gjyqi – Gruaja suedeze e ISIS-it

E konvertuara dhe “matriarkja e IS”, Camilla Olofsson, është 57 vjeçe dhe sot ajo është në gjyq për, së bashku me një burrë rreth të 30-tave, pasi kanë kryer një sërë krimesh të rënda që dyshohet se kanë ndodhur në Siri në vitet 2012-2015. Ajo ka qenë prej kohësh në radarin e Säpo-s si një person me lidhje me mjedise të dhunshme islamike. 

Historia e Camilla Olofsson është e ndërlikuar dhe e çrregullt.
Ajo ka lindur në Tännäs, Jämtland, ka nënshtetësi suedeze dhe sipas të dhënave të popullsisë së Agjencisë Suedeze të Taksave, ajo është regjistruar në një apartament në Farsta në jug të Stokholmit që nga fundi i marsit të këtij viti. Vetëm disa ditë më vonë, në fillim të prillit 2022, Camilla Olofsson u arrestua dhe u ndalua nën dyshimin për një sërë krimesh të rënda.

Camilla Olofsson së pari fitoi vëmendjen ndërkombëtare tashmë në nëntor 2001 në lidhje me kompaninë amerikane të medias CNN duke treguar biletën e saj të avionit në ajër. Arsyeja ishte se bileta ishte gjetur në një fole të Al-Kaedës në Xhalalabad.

Camilla Olofsson ishte e martuar me Mohamed Moumou, një emigrant maroken dhe i njohur në qarqet terroriste. Për një kohë, ai ishte edhe i dyti në komandë i Al-Kaedës, diçka për të cilën Buletini raportoi më herët. Çifti u martua në vitin 1994 dhe kishin pesë fëmijë së bashku dhe të dy kaluan një kohë të gjatë së bashku në Afganistan.

Burri ishte i përfshirë në rekrutimin dhe regjistrimin e njerëzve për sektin terrorist që më vonë do të bëhej i njohur si Shteti Islamik.
Burri u godit për vdekje

Gjatë kohës së tij në Suedi, Mohamed Moumou drejtoi një xhami apartamentesh në Brandbergen në Haninge dhe u bë një figurë qendrore në atë që Policia e Sigurisë zakonisht e quan "rrjeti i Afrikës së Veriut".

Në vitin 2008, ai emigroi nga Suedia dhe sipas informacioneve të Expressen, thuhet se ai u vra në një sulm amerikan në Lindjen e Mesme po atë vit, kjo është edhe diçka për të cilën tregoi Buletini. Në atë kohë, Camilla Olofsson ishte diku tjetër.

Mohamed Moumou përmendet në raportin "Midis Salafizmit dhe Xhihadizmit Salafist" të prodhuar nga Universiteti i Mbrojtjes.

Gjatë një periudhe 20-vjeçare, nëna e pesë fëmijëve, Camilla Olofsson, është regjistruar në mbi 25 adresa të regjistrimit civil në Suedi. Olofsson gjithashtu ka jetuar jashtë vendit në disa raste. Ajo emigroi nga Maroku në vitin 2002, pas së cilës emigroi në një vend të panjohur në vitin 2008, dhe më pas emigroi përsëri nga Egjipti në vitin 2012. Camilla Olofsson ka taksuar zero disa vite në dhjetëvjeçarin e fundit.

Olofsson ka një nënë e cila është e regjistruar në Jämtland. Babai është i panjohur për autoritetet.
U martua me vajzën

Në vitin 2013, Camilla Olofsson, së bashku me një burrë suedez rreth të 30-tave, udhëtuan në Siri për t'iu bashkuar Shtetit Islamik. Me të në udhëtim, Olofsson kishte dy vajzat e tij, të cilat në atë kohë ishin dhjetë vjeç.

Sipas informacioneve për Expressen, 30-vjeçari duhet të ishte banues në Järvafältet, ku më parë ishte regjistruar në regjistrin e popullsisë edhe Camilla Olofsson.
Camilla Olofsson ka dy djem, njëri prej të cilëve thuhet se është vrarë në betejë. Të dy djemtë thuhet se kanë qenë të përfshirë në mjedise të dhunshme islamike.

Njëri nga djemtë që është ende gjallë sot është rreth të 20-ave. Në vitin 2012, ai u mor në paraburgim nga Säpo, kur dyshohej se do të largohej nga Suedia për të marrë pjesë në një konflikt të armatosur në Siri. Megjithatë, djali arriti të arratisej, por më vonë u arrestua në Turqi për lidhje të dyshuara me IS.

Lexoni gjithashtu: Gudmundson: Tridhjetë vjet vetëkënaqësi pas lirimit të grave të IS
Në vitin 2012, Camilla Olofsson udhëtoi me dy vajzat e saj në Siri, në mënyrë që ato të shkolloheshin në ideologjinë e IS. Në fund të vitit 2013, Camilla Olofsson e martoi vajzën e vetme me 30-vjeçaren në një ceremoni në Idlib të Sirisë. Vajza ishte vetëm 12 vjeç në kohën e martesës. Vajza thuhet se është përdhunuar në disa raste nga burri.

Pas ca kohësh, Olofsson, burri dhe vajzat u kthyen në Suedi. Dyshimet se vajza ishte e martuar lindën në pranverën e vitit 2019, kur u mor një raport shqetësimi nga shkolla e vajzës. Raporti i shqetësimit zbuloi se ajo ishte martuar me një burrë të moshuar në Siri.

Prandaj, gjykata administrative vendosi në vitin 2020 të kujdeset për vajzën sipas LVU, (Ligji për kujdesin ndaj të rinjve). Në të njëjtin vit, Camilla Olofsson u dënua për krime përfitimi për mashtrimin e përfitimit të strehimit. Para këtij dënimi, ajo ishte e pandëshkuar.

Sipas aktgjykimit për shkeljen e kontributit, Olofsson duhet të ketë jetuar në kushte të rregullta.
Në mars të këtij viti, vajza u arrestua pasi u përpoq të merrte një vajzë katërvjeçare në Katar, sipas Expressen. Sipas vendimit të Gjykatës Administrative, vajza, e cila tashmë është rreth të 20-ave, duhet të ketë qenë e kontrolluar fort nga familja gjatë gjithë edukimit të saj dhe thuhet se ka qenë e indoktrinuar në një mjedis ekstremist.
Status i lartë në qarqet islamike

Që nga pranvera e kaluar, Camilla Olofsson dhe burri rreth të 30-tave janë ndaluar në burgun Kronoberg. Ata u paditën së fundmi në gjykatën e qarkut të Solnës me dyshimin për një sërë krimesh të rënda që dyshohet se janë kryer në Siri midis 2013 dhe 2015. Säpo ka bërë disa raportime shqetësuese në lidhje me familjen kohët e fundit. Është e paqartë nëse raportet kanë lidhje me arrestimin dhe ndalimin e tyre.

Camilla Olofsson akuzohet për trafikim njerëzor, martesë të detyruar dhe ndihmë dhe nxitje për përdhunim të rëndë. Burri rreth të 30-tave akuzohet për trafik njerëzish, martesë të detyruar dhe një numër të madh përdhunimesh të rënda ndaj vajzës.
Camilla Olofsson është e njohur në qarqet terroriste për më shumë se 30 vjet dhe sipas studiuesit të terrorit Magnus Ranstorp, ajo është një nga gratë që kishte statusin më të lartë në këto qarqe.
Sot fillon gjyqi në Gjykatën e Qarkut të Solnës. Negocimi kryesor zhvillohet me dyer të mbyllura.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s