Kategori
Uncategorized

Kristersson po ndërton një qeveri të përsosur .

Qëndrim kreativ !

Midis tyre është Gunnar Strömmer (M), Ministri i ri i Drejtësisë.

Në sipërfaqe, ai duket të jetë një figurë e qëndrueshme dhe e rreptë.

Por ajo me të cilën kemi të bëjmë në të vërtetë këtu nuk është asgjë më pak se një vizionar krijues.

Në fillim të këtij viti, Strömmer u vu pas murit nga Kalla fakta e TV4.

Si sekretar i moderuar i partisë, ai kishte këshilluar donatorët e mundshëm për mënyra krijuese për të anashkaluar ligjin për kontributet anonime partiake.

Një qasje e tillë imagjinative ndaj ligjit është pikërisht ajo që i kërkohet një ministri i ri i drejtësisë – në fund të fundit, ai duhet të përpiqet të zbatojë një politikë ligjore që

është akuzuar se është kundër kushtetutës .

Fleksibilitet moral !

Kristersson ka zgjedhur Romina Pourmokhtari (L) si Ministre të Mjedisit.

Fushata zgjedhore personale e Pourmokhtarit për Riksdag u bazua në një opozitë të fortë, liberale të SD-së.

Por ministri i ri i mjedisit ka treguar një fleksibilitet dhe gatishmëri mbresëlënëse për kompromis.

Tani ajo është ministre në një qeveri që sundon në mëshirën e demokratëve suedezë.

Një integritet i tillë moral do të jetë i dobishëm gjatë një mandati të kufizuar nga zgjidhje të vështira.

Besim i fortë !

Në kohë të vështira – inflacion, luftë, krizë të energjisë elektrike – është e rëndësishme të mos humbasësh shpresën.

Për fat të mirë, disa ministra në qeverinë e Kristersson kanë një sfond në krishterimin radikal.

Si Ministrja e Çështjeve Ekonomike Ebba Busch dhe Ministrja e Financave Elisabeth Svantesson janë ish-anëtare të Lifets ord.

Organizata është e njohur për besimin e pakompromis të anëtarëve të saj, i cili shpesh rezulton në një opozitë fundamentaliste ndaj abortit.

Udhëheqës i fuqishëm !

E fundit, por jo më pak e rëndësishme, sigurisht, ne kemi vetë Ulf Kristersson.

Ai është një njeri me vullnet të fortë, të cilin e ka treguar vazhdimisht gjatë karrierës së tij të gjatë politike.

Gjatë kohës së tij si këshilltar komunal në Strängnäs, sipas ish-punonjësve, ai hidhte letra dhe stilolapsa kur nuk merrte atë që donte.

Është pikërisht qëndrimi që do t’i kërkohet një kryeministri me shumë kriza për t’u përballur dhe me një sfond të vështirë qeveritar.

Është vetëm për të uruar Ulf Kristersson.

Nga Susanna Kierkegaard /

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s