Kategori
Uncategorized

Rusët vjedhin kamerat e matjes se shpejtesise per ti instaluar në dronët …

Policia suedeze e sigurisë deklaron se është në dijeni të lidhjes mes vjedhjeve të kamerave të radarëve përgjatë rrugëve suedeze dhe dronëve rusë të prodhuar në mënyrë artizanale.

– Por ne nuk kemi mundësi të hyjmë në më shumë detaje ose të flasim për punën tonë të inteligjencës, thotë Fredrik Hultgren-Friberg, zëdhënës i shtypit në Säpo.

I suksesshëm pavarësisht ndërtimit të thjeshtë

Sipas Ministrisë së Mbrojtjes së Ukrainës, dronët rusë të prodhuar në shtëpi kanë marrë pjesë në sulme të shumta kundër Ukrainës dhe ushtrisë ukrainase.

Pavarësisht nga ndërtimi relativisht i thjeshtë dhe amator, ato janë përdorur me sukses për të zbuluar dhe gjetur pozicionet e mbrojtjes ukrainase.

Thuhet se ato janë përdorur edhe për gjetjen e objektivave të artilerisë.

Pavarësisht nëse ato shiten në Rusi apo jo, është një biznes i shtrenjtë për Administratën Suedeze të Transportit.
Kostoja është rreth 250,000 SEK për të zëvendësuar çdo kamera shpejtësie.

- Duhet të restaurohet pak përreth, kabineti dhe kabineti elektrik mund të jenë vandalizuar dhe duhet të restaurohen.
Tani kemi deri në 100 kamera, kështu që janë shumë para, thotë Eva Lundberg, koordinatore kombëtare për operacionet e ATK-së në Administratën Suedeze të Transportit, për Dalademokraten.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s