Kategori
Uncategorized

Shtëpia e Bardhë: Ushtria iraniane në Krime .

Irani ka vendosur ekspertë ushtarakë në Krimenë e pushtuar nga Rusia për të ndihmuar Rusinë të kryejë sulme me dronë kundër Ukrainës,

raporton BBC.

Informacioni vjen nga Shtëpia e Bardhë.

“Ne vlerësojmë se personeli iranian ishte në terren në Krime duke ndihmuar Rusinë në këto operacione,” u tha gazetarëve zëdhënësi i sigurisë kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, John Kirby.

Sipas tij, Irani tani është i përfshirë drejtpërdrejt në luftën në Ukrainë me personel dhe duke furnizuar palën ruse me armë.

Kirby tha gjithashtu se SHBA-ja “do të bëjë gjithçka që mundet për të ekspozuar, penguar dhe përballur Iranin që dërgon armë që përdoren kundër popullit të Ukrainës”.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s