Kategori
Uncategorized

Bekim Femiu : ”Nuk ka qenë aspak e lehtë të ruash emrin”.

Bekim Fehmiu (1936-2010) ~ Nje patriot i madh shqiptar dhe aktor i përmasave botërore.

“Nuk ka qenë aspak e lehtë të ruash emrin. Ju duhet ta dini se jam i pari shtetas nga të gjitha shtetet lindore, komuniste, që nuk kam pranuar ta ndërroj emrin tim shqiptar, tregon Bekim Fehmiu.

Kam qenë në Romë për xhirimet e filmit “Aventurierët” (1969), pas pesë javësh xhirimi, më thërrasin dhe më urdhërojnë të ndërroj emrin. – Jo-u them prerë. – Ky është emri im dhe unë vetëm me këtë emër do të punoj, nëqoftëse nuk pranoni ju, unë e prish kontratën e filmit me ju…”

“Atëherë pata ndërhyrje e presione nga me të ndryshmet, pasi u shkaktoja shumë dëme financiare po të largohesha nga xhirimi, sepse ishim në mes të filmit dhe ai duhet të përfundonte sa më parë. Kështu ata u detyruan të më imponohen me emrin tim shqiptar”.

Bekim Fehmiu (1936-2010) ~ A great Albanian patriot and world-class actor.

“It was not at all easy to keep the name. You should know that I am the first citizen from all the eastern, communist countries, that I have not agreed to change my Albanian name, says Bekim Fehmiu. I was in Rome for the filming of the movie “The Adventurers” (1969), after five weeks of filming, they called me and ordered me to change my name. – No, I said flatly. – This is my name and I will only work under this name, if you do not accept, I will break the film contract with you…”

“Then I had interference and pressure from various people, as I would cause them a lot of financial damage if I left the shoot, because we were in the middle of the film and it had to be finished as soon as possible. So they were forced to impose my Albanian name on me” .

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s