Kategori
Uncategorized

Moderatet fitojnë besimin dhe votën e rinisë .

Rinia suedeze votoj Moderatët !

🔹Partia më e madhe janë të moderuarit me 27 për qind të votave …

🔹Demokratët suedezë që marrin 21 për qind.

🔸16 përqind votojnë për Social Demokratët,

🔹Kristian Demokratët marrin pak më shumë se 9 përqind,

♦️Partia e Majtë dhe Partia e Qendrës marrin nga 8 përqind secila.

▫️Partia e Gjelbër merr 4 perqind.

🔹Liberalët po ashtu përfundojnë me 4 për qind,

🔸Ndersa Nisma Feministe largohet me rreth 1 për qind të votave.

Të moderuarit fitojnë besimin dhe voten e nxenesve të shkollës

Të hënën, u prezantuan rezultatet se si studentët në shkollat e mesme suedeze të mesme dhe të mesme duan që vendi të qeveriset.

Partia më e madhe janë të moderuarit me 27 për qind të votave, e ndjekur nga demokratët suedezë që marrin 21 për qind.

16 përqind votojnë për Social Demokratët, Kristian Demokratët marrin pak më shumë se 9 përqind, Partia e Majtë dhe Partia e Qendrës marrin nga 8 përqind secila.

Partia e Gjelbër dhe Liberalët përfundojnë me 4 për qind, ndërsa Nisma Feministe largohet me rreth 1 për qind të votave.

Shifrat janë paraprake.

Rezultati përfundimtar është i qartë më së shpejti më 30 shtator.

Në zgjedhje kanë marrë pjesë 1580 shkolla të mesme dhe të mesme të larta në vend.

Rreth gjysmë milioni nxënës patën mundësinë të votonin dhe prej tyre rreth 400,000 e shfrytëzuan rastin.

Kjo është një pjesëmarrje në votime prej gati 78 për qind.

Zgjedhjet shkollore 2022 organizohen nga Agjencia për Çështje të Rinisë dhe Shoqërisë Civile, MUCF.

– Ne shohim se më shumë njerëz kanë votuar bosh këtë vit, gjë që tregon se kanë qenë zgjedhje të vështira, thotë Rebecka Hinn, udhëheqëse e detyrave për Zgjedhjet e Shkollës 2022, gjatë kontrollit zgjedhore të MUCF.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s