Kategori
Uncategorized

Rama veç votës së emigrantëve, asnjë vizitë zyrtare në greqi .

Shpetim Zinxhiria Athine /

Vizitë zyrtare ne Greqi : Për 16 vite asnjë vizitë nga ana e shtetit shqiptar.

Problemet e shqiptarve në Greqi qendrojnë për më shumë se tre dekada, duke filluar nga proçesi i legalizimit të lejeve te qendrimit, njohja e pensioneve të pjesëshme etj.

Por, po t’i hedhim nje sy vizitave zyrtare midis dy vendeve do të shohim se për më shumë se 16 vjetë asnjë kryeministër apo president shqiptar nuk ka bërë vizitë zyrtare, ndërsa nga ana e shteti fqinjë ka mbi 13 vjetë.
Rastësi ?

Si sot, në muajin Shtator 2006 është vizita e fundit zyrtare e ish-presidentit Sali Berisha që ka vizituar Greqinë, duke e mbylluar këtë vizitë edhe me një takim me emigrantët në Athinë.
Nga ana tjetër prilli 2009 është vizita e fundit e ish-kryeministrit grek të Kostas Karamanli .
Pra janë këto dy vizita që i përkasin të kaluares. Sot në muajin shtator, pas 16 vitesh asnjë vizitë zyrtare nga kryeministrat apo presidentë shqiptarë, thuaj se Greqia është larg.
Dihet që në Greqi jeton një komunitet i madh me problemet nga më të mëdha, duke filluar nga rinovimi dhe zvarritja e lejeve te qendrimit, nga njohja e pensioneve etj.
Tashmë komuniteti shqiptar në Greqi është integruar më shumë se kurrë. Fëmijët e tyre janë ekselente ne shkollat e këtij vendi. Shumë shqiptarë kanë blerë shtëpia dhe të tjerë kanë hapur bizneset e tyre, por mbi të gjitha ata kanë edhe televizionin e tyre “TRIBUNA”. Mësuesit vullnetarë kanë hapur kurse te gjuhës shqipe, duke bërë atë që nuk e beri shteti tyre, edhe pse qendron nje marrëveshje midis dy vendeve e vitit 2004…

Edhe pse mbi qendron Ligji i Luftës midis dy vendeve fqinje është bërë e mundur të kryen mbi 76 marrëveshje midis dy vendeve.

Vizitë zyrtare ne Greqi : Për 16 vite asnjë vizitë nga ana e shtetit shqiptar.

Nga Shpëtim Zinxhiria Athinë ///

Problemet e shqiptarve në Greqi qendrojnë për më shumë se tre dekada, duke filluar nga proçesi i legalizimit të lejeve te qendrimit, njohja e pensioneve të pjesëshme etj.

Por, po t’i hedhim nje sy vizitave zyrtare midis dy vendeve do të shohim se për më shumë se 16 vjetë asnjë kryeministër apo president shqiptar nuk ka bërë vizitë zyrtare, ndërsa nga ana e shteti fqinjë ka mbi 13 vjetë.
Rastësi ?

Si sot, në muajin Shtator 2006 është vizita e fundit zyrtare e ish-presidentit Sali Berisha që ka vizituar Greqinë, duke e mbylluar këtë vizitë edhe me një takim me emigrantët në Athinë.

Nga ana tjetër prilli 2009 është vizita e fundit e ish-kryeministrit grek të Kostas Karamanli .
Pra janë këto dy vizita që i përkasin të kaluares.
Sot në muajin shtator, pas 16 vitesh asnjë vizitë zyrtare nga kryeministrat apo presidentë shqiptarë, thuaj se Greqia është larg.

Dihet që në Greqi jeton një komunitet i madh me problemet nga më të mëdha, duke filluar nga rinovimi dhe zvarritja e lejeve te qendrimit, nga njohja e pensioneve etj.

Tashmë komuniteti shqiptar në Greqi është integruar më shumë se kurrë. Fëmijët e tyre janë ekselente ne shkollat e këtij vendi. Shumë shqiptarë kanë blerë shtëpia dhe të tjerë kanë hapur bizneset e tyre, por mbi të gjitha ata kanë edhe televizionin e tyre “TRIBUNA”.

Mësuesit vullnetarë kanë hapur kurse te gjuhës shqipe, duke bërë atë që nuk e beri shteti tyre, edhe pse qendron nje marrëveshje midis dy vendeve e vitit 2004…

Edhe pse mbi qendron Ligji i Luftës midis dy vendeve fqinje është bërë e mundur të kryen mbi 76 marrëveshje midis dy vendeve.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s