Kategori
Uncategorized

I dashur në Perëndim, por jo në Rusi.

Duke përmendur një orar të ngjeshur pune, Putini i dha lamtumirën Gorbaçovit në spitalin ku ish-sekretari i përgjithshëm i Partisë Komuniste të Bashkimit Sovjetik ishte shtrirë në shtrat. 

Pasi shtriu një buqetë me trëndafila të kuq dhe qëndroi në vend për 27 sekonda pranë arkivolit, Putin u largua nga dhoma.

Shumë rusë të moshuar kujtojnë kaosin e viteve 1990 kur Bashkimi Sovjetik u shemb dhe Rusia kaloi në një ekonomi tregu, ndërkohë që kriminaliteti u përhap dhe oligarkët e mundshëm blenë ndërmarrjet shtetërore me çmime të ulëta.

Por ata gjithashtu kujtojnë se vendi fitoi lirinë e shtypit dhe një debat të hapur politik.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s