Kategori
Uncategorized

Mbështetësit e Donald Trump janë një ‘kërcënim për demokracinë amerikane’

Administrata Biden në SHBA, po venë në zbatim nenin famëkeq 55 të ish diktaturës shqiptare, për agjitacion e propagandë për republikanët amerikanë që mbështesin ish Presidentin Trump Ndryshimi i tij është vetëm në formulimin e tij.

Pjestar i ANTIFA-s, duke shkelur me kembe flamurin e SHBA-së /

Qytetarët amerikanë që kundershtojne sulmet e të majtës radikale ne Uashinton, sulme të drejtuara politikisht ndaj demokracisë dhe Presidentit Trump,

Këto sulme dhe akuza po bëhen po i per tju mbyllur gojën republikanëve si

’kërcënim për demokracinë

Pjestarët e ANTIFAS qe që shkelin dhe djegin deri dhe simbolet (flamurin) e kombit amerikan, po i kethejne në mbrojtës të demokracisë …

Eh ta lumsha moj ”demokraci”

Shtëpia e Bardhë denoncoi të mërkurën mbështetësit e ish-presidentit Donald Trump, duke i akuzuar ata se paraqesin një ‘kërcënim ekstremist për demokracinë tonë’.

Sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë Karine Jean-Pierre filloi konferencën e përditshme duke dënuar liderët republikanë për retorikën e tyre të rrezikshme, por gjithashtu tha se presidenti Joe Biden besonte se mbështetësit e ish-presidentit Donald Trump ishin gjithashtu një kërcënim.

“Më lejoni të jem shumë i qartë, nuk është vetëm lidershipi republikan, nuk është vetëm ai apo jo?” – tha ajo për gazetarët.

“Ai po flet për një pjesë ekstreme, një pjesë ekstreme të partisë.”

Jean-Pierre parashikoi fjalimin e presidentit të planifikuar për të enjten në lidhje me rivendosjen e ‘shpirtit të demokracisë’ dhe paralajmëroi republikanët ‘ekstremë’.

“Kur ju jeni duke mbështetur një figurë autoritare, siç e kemi parë, që drejton, aktualisht drejton, ish-presidentin duke thënë dhe nxitur dhunën që do të na marrë liritë, ju e dini që ne duhet të bëjmë diçka.”– tha ajo.

Jean Pierre pohoi se kishte ‘më shumë shembuj që mund të numërojmë’ të mbështetësve të Trump dhe udhëheqësve republikanë që demonstrojnë kërcënimet e tyre ndaj demokracisë.

Ajo u ankua në mënyrë specifike për guvernatorin e Floridas Ron DeSantis për thirrjen që Dr. Anthony Fauci të ‘sulmohej fizikisht’ kur tha se ‘dikush duhet të rrëmbejë atë kukudh të vogël dhe ta hedhë atë në lumin Potomac’.

Ajo theksoi se jo të gjithë republikanët ishin të rrezikshëm për demokracinë, duke vënë në dukje fjalët lajkatare të presidentit për guvernatorin republikan të Maryland, Larry Hogan, i cili tha se ‘nuk ishte në atë kovë’ republikanësh që përbënin një kërcënim.

Video Player

Marrë nga Hashtag.al. https://www.hashtag.al/index.php/2022/09/01/shtepia-e-bardhe-thote-se-mbeshtetesit-e-donald-trump-jane-nje-kercenim-per-demokracine-amerikan-video/?fbclid=IwAR2EDJi48iSF1uANerpBb-j7a5KV9kvboM8cPa8RcnrFUFUSkfF7X3_ZnJQ

The White House says that Donald Trump’s supporters are a ‘threat to American democracy’ (Video)

The White House on Wednesday denounced supporters of former President Donald Trump, accusing them of posing an “extremist threat to our democracy.”
White House press secretary Karine Jean-Pierre began the daily briefing by chastising Republican leaders for their dangerous rhetoric, but also said President Joe Biden believed supporters of former President Donald Trump were also a threat.
“Let me be very clear, it’s not just the Republican leadership, it’s not just him, is it?” – she said to the journalists.
“He’s talking about an extreme part, an extreme part of the party.”
Jean-Pierre previewed the president’s speech scheduled for Thursday about restoring the “spirit of democracy” and warned against “extreme” Republicans.
“When you’re supporting an authoritarian figure, as we’ve seen, leading, currently leading, the former president saying and inciting violence that will take away our freedoms, you know we have to do something.” – she said.
Jean Pierre claimed there were “more examples than we can count” of Trump supporters and Republican leaders demonstrating their threats to democracy.
She specifically complained to Florida Governor Ron DeSantis about the call that Dr. Anthony Fauci was “physically assaulted” when he said that “somebody needs to grab that little elf and throw him in the Potomac River.”
She stressed that not all Republicans were a danger to democracy, noting the president’s flattering words about Republican Maryland Gov. Larry Hogan, who said he was “not in that bucket” of Republicans who posed a threat

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s