Kategori
Uncategorized

Putini mund ta shkatërrojë botën ashtu si Hitleri /

Tragjedia e një lufte në mes të Evropës në 2022 është bërë disi e çuditshme e zakonshme.

Kujtesa se si filloi lufta po bëhet gjithnjë e më e paqartë në kontur. Kur akuzat dhe kundërakuzat bien shi, të gjitha palët shfaqen lehtësisht si lakra thithëse po aq të mira.

Prandaj, është e rëndësishme të mos harrohet se kjo luftë është vepër e një njeriu.

🔻Po të mos ishte Vladimir Putin , ne nuk do të kishim një konflikt të armatosur.
🔻Ai dhe Rusia mbajnë përgjegjësi të plotë.

Ai mendoi se Ukraina do të ishte një ndeshje e lehtë.
🔻Në një ose dy javë Kievi do të ishte nën këmbët e tij dhe një regjim kuisling do të merrte pushtetin në Kiev.

🔻Më pas ai mund të planifikonte lëvizjen e radhës në marshimin e tij të pushtimit dhe ambicien e tij për ta transformuar edhe një herë Rusinë në një fuqi të madhe të frikshme.

Shkatërrim i madh në Ukrainë

Realiteti ishte ndryshe falë një kombinimi të rezistencës çuditërisht të ashpër ukrainase, gatishmërisë së Perëndimit për të ndihmuar Ukrainën dhe paaftësisë befasuese të ushtrisë ruse.

Por realiteti u bë shumë i përgjakshëm në të njëjtën kohë.

Nuk ka një numër të caktuar të të vdekurve nga të dyja palët. Komandanti i përgjithshëm i Ukrainës pretendon se janë vrarë 9,000 ushtarë ukrainas. Atëherë mund të jemi të sigurt se ka të paktën jo më pak.

Burimet e inteligjencës britanike dhe amerikane vlerësojnë se 80,000 ushtarë rusë u vranë ose u plagosën. Kjo është pothuajse gjysma e trupave që Putin kishte para pushtimit të mbledhur në kufirin e Ukrainës.

Shtojini kësaj të paktën 3000 viktima civile në Ukrainë.

Rezultati i një katalogu të egër të krimeve dhe abuzimeve ruse të luftës.

Numri ndryshon gjatë gjithë kohës, por 5-8 milionë ukrainas kanë ikur në Evropë. Disa janë kthyer. Rreth shtatë milionë janë refugjatë brenda vendit.

Shkatërrimi në disa pjesë të Ukrainës është i madh.

Qyteti gjysmë milioni i Mariupolit është pak a shumë i fshirë. Qyteti i dytë më i madh i vendit, Kharkiv është shkatërruar pjesërisht. Qindra qytete dhe fshatra në Ukrainën lindore kanë pasur të njëjtin fat

Më të urryer ndaj Rusisë

Ukraina vlerëson se kostoja e rindërtimit të vendit do të jetë të paktën 7,500 miliardë SEK të paimagjinueshme.

Është e vështirë të pranohet që një person në botën tonë moderne mund të jetë pas kaq shumë shkatërrimesh dhe vuajtjesh krejtësisht të panevojshme.

Përveç shkatërrimit të Ukrainës, është e vështirë të shihet se çfarë ka arritur Putini.

Ndryshe nga kërkesat që ai bëri para luftës, NATO do të zgjerohet me Suedinë dhe Finlandën.

Ukraina ka marrë statusin e vendit kandidat në BE dhe ndoshta është më afër anëtarësimit në NATO sot sesa para luftës.

Diçka që ka qenë qëllimi i deklaruar i Putinit për ta parandaluar.

Shumica dërrmuese e ukrainasve janë më të urryer ndaj Rusisë sot sesa para luftës.

Rusia është bërë një komb ndërkombëtar ndërkombëtar.

Tani për tani, një propozim po diskutohet në BE për të tërhequr të gjitha mundësitë që rusët të udhëtojnë në Evropë.

Rusia është e ngrirë nga pothuajse të gjitha sportet dhe kultura ndërkombëtare.

Rusia është subjekt i sanksioneve të ashpra nga Evropa dhe Shtetet e Bashkuara.

Ekonomia ruse po tkurret.

A është vërtet e gjithë kjo diçka e llogaritur nga Putini?

Presidenti Putin bën sikur po bie shi.

Nëse e dëgjoni, operacioni special ushtarak në Ukrainë po shkon plotësisht sipas planit.

Përkundrazi, e vërteta është se pjesa më e madhe e saj shkoi mirë, por se ai nuk mund ta përfundojë luftën pa treguar disa përfitime të qarta nga ndërmarrja e tij ekstreme e rrezikut.

Ndoshta ai mund të kënaqet me marrjen e të gjithë rajonit Donbass të Ukrainës lindore me një lidhje tokësore me Krimenë.

Por a do të pranojë Ukraina të heqë territorin?

Tani për tani, nuk ka shenja se negociatat e paqes mund të fillojnë në të ardhmen e parashikueshme.

Përkundrazi, shumica e gjërave tregojnë për një luftë të gjatë rrënimi.

Vetëm për shkak se ka qenë e ngadaltë për Rusinë deri më tani, një humbje për Putinin nuk është e dhënë.
Deri më tani, aktet e drejtpërdrejta të luftës janë të kufizuara në Ukrainë dhe në kufirin me Rusinë.

Deri më tani, Putin nuk i ka bërë serioze kërcënimet e tij për të përdorur armë bërthamore.

Por nuk ka asnjë garanci se do të qëndrojë kështu. Sa më gjatë të zgjasë lufta, aq më i madh është rreziku i një zgjerimi dhe i vendimeve të gabuara fatale.

Nga: Wolfgang Hansson

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s