Kategori
Uncategorized

”Të vizitosh Evropën është një privilegj, jo një e drejtë njerëzore”, shkroi të martën në Twitter Kaja Kallas, kryeministre e Estonisë.

“Të vizitosh Evropën është një privilegj, jo një e drejtë njerëzore”, shkroi të martën në Twitter Kaja Kallas, kryeministre e Estonisë.

Mbështetni Finlandën – ndaloni udhëtimet e kënaqësisë ruse në BE .

🔻Është fyese që turistët rusë mund të bëjnë banja dielli në plazhet evropiane, ndërsa trupat ruse bombardojnë qytetet e Ukrainës deri në rrënoja dhe hi.

Çdo ditë, disa autobusë me turistë rusë futen në Helsinki – por shumica e tyre qëndrojnë në autobus kur ai ndalon në qendër.

Ata po shkojnë në aeroport, për të udhëtuar më tej në Evropë.

Meqenëse ndalimi i fluturimeve mbylli rrugët e zakonshme për në kontinent, është rruga tokësore përmes Finlandës ose Balltikut që zbatohet për shumë rusë të etur për pushime.

Letonia, Estonia dhe Finlanda, nuk u jep më viza qytetarëve rusë.

Këto vënde i kanë bërë thirrje BE-së të ndalojë lëshimin e vizave turistike për rusët.

Çështja do të ngrihet në një takim jozyrtar të ministrave të jashtëm në fund të muajit, shkruan EU Observer .

“Të vizitosh Evropën është një privilegj, jo një e drejtë njerëzore”, shkroi të martën në Twitter Kaja Kallas, kryeministre e Estonisë.

Izolimi i Rusisë përmes sanksioneve ekonomike dhe ngrirjes së vizave – duke e bërë të pamundur për oligarkët dhe klasën e mesme ruse të jetojnë normalisht gjatë kohëzgjatjes së luftës – është i rëndësishëm për disa arsye.

🔻Pjesërisht sepse kushdo që sulmon një vend fqinj do të përballet me pasoja të prekshme, pjesërisht sepse e bën të vështirë për Rusinë vazhdimin e luftës.

🔻Dihet mirë se shërbimet e inteligjencës ruse kanë përdorur shpesh viza turistike për të kontrabanduar agjentë në vendet evropiane pa ngjallur dyshime.

🔻Kujtoni “turistët” që thjesht donin të shikonin majën e kishës në Salisbury – dhe në proces helmuan një grua me Novitjok.

🔻Që nga fillimi i luftës, oficerët e inteligjencës ruse që punonin nën flamuj diplomatikë janë dëbuar masivisht nga Evropa.

🔻Ndalimi i vizave turistike e bën më të vështirë për Kremlinin të rindërtojë rrjetet e tij të agjentëve.

Qeveria suedeze duhet t’i japë mbështetjen e saj Finlandës dhe Estonisë.

🔻Është fyese që turistët rusë mund të jetojnë mirë në Evropë, ndërsa ukrainasit janë duke u bombarduar dhe gjakosur.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s