Kategori
Uncategorized

Kontrolli i FBI-së mund të ketë nxitur rizgjedhjen e Trump si president 2024.

Nga Dag Blanck, profesor i studimeve të Amerikës së Veriut në Universitetin e Uppsala.

Pasi mbështetja e tij u nda disi gjatë verës, republikanët në çdo rast tani kanë mbyllur radhët pas tij, vëren Dag Blanck, profesor i studimeve të Amerikës së Veriut në Universitetin e Uppsala.

Sipas Dag Blanck, profesor i studimeve të Amerikës së Veriut në Universitetin Uppsala, bastisja ka çuar në rritjen e polarizimit midis atyre që mbështesin Trump dhe atyre që e kundërshtojnë atë. 

Demokratët dhe republikanët kanë përshkrime krejtësisht të ndryshme për atë që ndodhi, thotë ai për TT.

– Për të (Trump Reds. Shënim), kjo është një tjetër shenjë se kundërshtarët e tij janë pas këtij alti !

FBI:s husrannsakan av Donald Trumps bostad kan indirekt ha banat väg för ett återval av honom som president i valet 2024.

Expert om razzian: Ökar polariseringen kring Trump

FBI:s razzia mot Donald Trumps lyxresidens Mar-a-Lago har fått Republikanerna att sluta samman – och även tidigare meningsmotståndare att ställa sig bakom den tidigare presidenten. Bland dem som antyder att razzian är politiskt motiverad finns Mike Pence och Ron DeSantis, som båda är tänkbara rivaler till Trump om presidentkandidaturen 2024.

Enligt Dag Blanck, professor i Nordamerikastudier vid Uppsala universitet, har razzian lett till ökad polarisering mellan dem som stödjer Trump och är emot honom. Demoraterna och Republikanerna har helt olika beskrivningar av det som hänt, säger han till TT.

– För honom (Trump reds.anm) är det här ytterligare ett tecken på att hans motståndare är ute efter honom.

Däremot anser Blanck att man kan anta att beslutet om razzian var väl genomtänkt, och att det var väl övervägt, eftersom det rör en före detta president.

Dag Blanck, professor i Nordamerikastudier vid Uppsala universitet.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s