Kategori
Uncategorized

Ja sa ujë duhet të pini në ditë

Sa ujë duhet të pini në ditë është një pyetje vazhdimisht e rëndësishme.

Fakti është se nuk jeni mirë as me shumë pak dhe as me shumë.

– Sa lëngje duhet të marrë një person në ditë në përgjithësi varet nga sa lëngje humbet personi.

Diçka që nga ana tjetër ndikohet, ndër të tjera, nga sa shumë djersitni, sa ose nëse ushtroni, sa nxehtë është, në çfarë klime jeni, nëse jeni në lartësi të madhe, sa e lartë është lagështia e ajrit etj. në.

Megjithatë, është krejt individuale se sa shumë djersin njerëz të ndryshëm kur lëvizin, thotë fiziologia ushqyese Kristina Andersson.

Nëse e dini që djersitni shumë, si në përgjithësi ashtu edhe kur ushtroheni, duhet të shtoni edhe kripë.

Ose me ndihmën e zëvendësimit të lëngjeve ose thjesht duke u siguruar që ushqimi të kriposet pak më shumë.

Kur jeni aktiv dhe djersiteni, që është mënyra e ftohjes së trupit, shpesh ju duhet të rimbushni lëngjet dhe kripën.

– Nëse doni të dini se sa shumë humbni në djersë gjatë një aktiviteti specifik, mund të provoni të peshoni veten para dhe pas një seance stërvitore.

Dallimi në peshë është lëngu, nuk ka sasi yndyre për të folur që do të zhdukeshin gjatë një seance të vetme, thotë Kristina.

Shpesh na thuhet se është e rëndësishme të pini ujë – aq shpesh sa mund të ekzagjerohet.

Madje flitet për një “epidemi të pijshëm të ujit” që supozohet se ka nisur rreth 30 vite më parë, kur mbi të gjitha, rëndësia e ujit të pijshëm filloi të shihej më shumë në media.

Në fillim të viteve 2000, një fiziolog i veshkave amerikane shkroi një artikull në lidhje me epideminë e pirjes së ujit dhe ai e gjurmoi fillimin e fenomenit në artikujt në një revistë shëndetësore.

Edhe sot, mediat shpesh fokusohen tek fakti se mund të keni lëkurë më të mirë, të përshpejtoni humbjen e peshës dhe të parandaloni ftohjet duke pirë ujë.

– Si zakonisht, mund të ketë shumë gjëra të mira.

Para se të vendosni të pini më shumë, mendoni nëse kjo vlen vërtet për ju?

Mbani një sy në urinën tuaj dhe nëse tashmë pini rregullisht, mund të mos keni nevojë të shqetësoheni, thotë ajo.

Kristina përmend se ka një pyetje që mund të diskutohet pafund.

Konkretisht ai për atë nëse duhet të ndjekim sinjalet tona të etjes apo nëse duhet të pimë edhe nëse nuk ndjejmë etje.

– Disa mund të kërkojnë sinjale etje, ndërsa të tjerët janë të keq në interpretimin e tyre.

Për shembull, është mjaft e zakonshme të keqinterpretohen sinjalet e etjes, në mënyrë që dikush të shkojë dhe të hajë në vend të kësaj.

Nëse mendoni për këtë, unë mendoj se ju e dini se si është për ju.

Nëse shpesh e gjeni veten vonë gjatë ditës që nuk keni pirë asgjë, mund t’ju duhet të përmirësoheni në pije në orare të caktuara, thotë Kristina.

Megjithatë, mund ta harroni idenë e të pini shumë paraprakisht, nëse, për shembull, do të bëni diçka vërtet kërkuese.

Trupi nuk mund të ruajë ujin e tepërt në atë mënyrë.

Megjithatë, karbohidratet ruhen në muskuj së bashku me ujin.

Pra, kur ngarkoheni me karbohidrate përpara, për shembull, një garë vrapimi, mund të thoni se po rihidratoheni gjithashtu.

Por nuk e mbulon të gjithë nevojën, që do të thotë se shpesh duhet të shtoni edhe lëng gjatë kohës që, për shembull, vraponi, stërviteni ose thjesht qëndroni jashtë në një ditë vërtet të nxehtë.

Sportistët elitë, të cilët janë aktivë fizikisht për disa orë, shpesh kanë orare të pirjes në mënyrë që të mos harrojnë të pinë.

Si ushtrues i rregullt, megjithatë, nuk ka rrezik për dehidrim nëse, për shembull, pini para dhe pas një seance stërvitore që zgjat rreth një orë.

Ka mendime të ndara në lidhje me rekomandimin e përgjithshëm se sa ujë ju nevojitet vërtet në ditë.

Duke qenë se nevoja është shumë individuale, është e vështirë të jepet një shifër e saktë.

Por zakonisht thuhet se një person i rritur ka nevojë për rreth 1,5 litra ujë dhe 0,5 litra të tjera me dietën në ditë.

– Është një këshillë e përgjithshme, nga e cila mund të jetë mirë të fillohet – që një i rritur ka nevojë për rreth 2 litra gjithsej në ditë.

Sa shumë merrni me dietën tuaj varet tërësisht nga ajo që hani.

Për shembull, nëse hani shumë fruta dhe perime, merrni shumë lëngje prej tyre, thotë Kristina.

1-Shikoni poshtë tualetit
Truku më i mirë absolut për të mbajtur shënim nëse jeni duke pirë mjaftueshëm është të kontrolloni ngjyrën e urinës tuaj. Në mëngjes urina është shpesh më e paholluar, por më vonë gjatë ditës duhet të jetë e verdhë e ndezur. Nëse e dini që urinoni disa herë në ditë, zakonisht mjafton.

2-Rregulloni marrjen e ujit
Nëse jeni shtatzënë ose ushqeni me gji, mund t’ju duhet ujë shtesë. Ose nëse keni arritur një moshë të shtyrë, sepse trupi përmban më pak lëngje sesa kur keni qenë më i ri. Pirja duhet thjesht t’i përshtatet fazës së jetës në të cilën jeni. Një person i shëndetshëm dhe i rritur zakonisht nuk është në rrezik të dehidrimit.

3-Jeni jashtëzakonisht të etur?
Nëse stërviteni fort, hani ushqim të kripur, jeni të sëmurë ose jeni në një klimë më të ngrohtë se zakonisht, është krejtësisht e natyrshme nëse ndjeni etje të shtuar. Por nëse shpesh ndjeni një etje më ekstreme, trupi juaj mund të përpiqet t’ju tregojë diçka. Atëherë duhet të kërkoni kujdes mjekësor.

4-Mos harroni kripën
Është e rëndësishme të mbani mend, jo më pak kur jashtë është shumë nxehtë dhe djersitni shumë, që të humbni edhe kripërat. Në një litër djersë, ka rreth 3 gram kripë. Nëse djersitni shumë, përveç lëngjeve duhet të shtoni edhe kripë.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s