Kategori
Uncategorized

Vizita e Pelosit në Taivan, një ”bilete me fati për kinën”

Një provokim dhe një krizë.

Kështu e përshkruajnë disa media ndërkombëtare vizitën e Nancy Pelosit në Tajvan, kryetare e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA.

Niklas Swanström, kreu i Institutit për Politikat e Sigurisë dhe Zhvillimit, jep pikëpamjen e tij mbi mundësitë që kanë palët.

”Kina nuk do të tërhiqet”

Njëzet e pesë vjet pas krizës së fundit akute midis Kinës, SHBA-së dhe Tajvanit, Kina ka mësuar mësimin e saj.

Kur Kina tani ushtrohet ushtarakisht në ujërat përreth Tajvanit si hakmarrje për vizitën e Nancy Pelosi, vendi ka fituar marinën më të madhe në botë.

Kina po punon fort që të jetë në gjendje të pushtojë Tajvanin dhe, ndër të tjera, po praktikon sulme kundër një modeli të pallatit presidencial të Tajvanit.

Tajvani është një nga çështjet e pakta që mund t’i çojë Kinën dhe Shtetet e Bashkuara në konflikt apo edhe një luftë,” u tha gazetarëve Jing Quan, ministër i ambasadës kineze në Uashington, D.C., gjatë një konference virtuale për shtyp të premten.

Duke pasur parasysh natyrën e ndjeshme të çështjes, ai argumentoi se “kujdesi shtesë dhe ndjenja e përgjegjësisë janë të domosdoshme kur bëhet fjalë për Tajvanin”.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s