Kategori
Uncategorized

Tmerri i Khersonit: torturimi dhe vrasja në mënyrë të rastësishme


Më 3 mars, Rusia njoftoi se qyteti jugor i Ukrainës, Kherson, ishte pushtuar.
Për javë të tëra popullsia demonstroi kundër pushtuesit. Ata valëvitën flamujt ukrainas, u hodhën mbi tanket ruse, qëndruan përballë kamionëve me shenjën Z, të cilët, për kënaqësinë e njerëzve, filluan të kthehen mbrapsht.

Në fillim të majit, protestat u shuan. Strategjia e ashpër ruse për të shuar rezistencën ishte e thjeshtë, por efektive: rrëmbime, dhunë dhe vdekje.
- Ukrainasit në zonën e pushtuar po kalojnë në ferr.

Forcat ruse e kanë kthyer atë në një humnerë frike dhe paligjshmërie totale, thotë Julia Gorbunova nga organizata e të drejtave të njeriut Human Rights Watch.

Mbi 600 persona janë zhdukur në rajonin Kherson pas pushtimit rus, të rrëmbyer me forcë. Sa prej tyre u torturuan dhe u rrahën për vdekje është e paqartë.

Çdo ditë më shumë ukrainas arrestohen nga ushtarët rusë.

- Më parë ata janë rrëmbyer në demonstrata, tani janë marrë në shtëpitë e tyre.

Rusët po rrëmbejnë aktivistët për të zvogëluar rezistencën e popullatës, tha Nadiya Dobryanska nga qendra për të drejtat e njeriut ZMINA për BBC-në britanike .

Disa dëshmitarë tregojnë për varreza masive në zonë, informacion që deri më tani nuk ka mundur të verifikohet, sipas BBC.

Tmerr total, më keq se në Butjë”

– Është më keq se në Butjë. Një atmosferë tmerri total. Njerëzit kanë frikë të dalin në rrugë, sepse rrezikojnë të ndalohen dhe të arrestohen. Kaq shumë janë zhdukur, torturuar dhe vdekur. Njerëzit e kuptojnë se do të ketë hakmarrje nëse ngrenë flamurin ose demonstrojnë, thotë gazetarja Diana Kurishko për podkastin e lajmeve në gjuhën ruse të BBC-së .

REKLAMA

71 ukrainas nga qytetet e pushtuara si Kherson, Melitopol, Berdjansk dhe Skadovsk dëshmojnë për situatën në një raport të botuar më 22 korrik nga Human Rights Watch . Të zhdukurit dhe të vdekurit janë roje të shtëpisë, gazetarë, policë, vullnetarë që shpërndanin ushqime dhe nganjëherë civilë të zakonshëm që arrestoheshin rastësisht.

Dy nga të vdekurit janë udhëheqësit e Gardës së Brendshme Denis Mironov, 41 vjeç dhe Vitali Lapchuk, 48 vjeç, sipas raportit. Ata u arrestuan nga agjentët rusë të FSB-së më 27 mars së bashku me rojen e shtëpisë Oleh, emri i të cilit është falsifikuar në raport. Oleh u torturua me goditje elektrike, por mbijetoi dhe ishte në gjendje të tregonte se si Mironov u zhvesh dhe u rrah me një çekiç gome.

”Ai vdiq ngadalë për 22 ditë pas torturës”

– Trupi i tij u shndërrua në një pulpë të zezë, thotë Oleh.

Pas torturës, Mironov mezi fliste.

– E kemi ushqyer me lugë në qeli.

Ai vdiq ngadalë për 22 ditë, pa marrë ndihmë mjekësore.

Kur Oleh u lirua në një shkëmbim të burgosurish, trupi i Mironov u dërgua gjithashtu, me numrat 23.04 – ditën kur vdiq – me shënues të gjelbër në njërën këmbë.

I arrestuari i tretë, Vitali Lapchuk, u dërgua në bodrumin e komisariatit me gruan e tij.

Ajo dëgjoi të shoqin duke u rrahur në dhomën tjetër, ndërsa ushtarët rusë e merrnin në pyetje:

– Më pyetën nëse isha nazist.

Unë u thashë atyre se gjyshi im ishte hebre dhe se unë jam ukrainas.

Ata u përgjigjën se “nuk ka një vend të tillë”.

Më pas ushtarët pretenduan se Vitali ishte “terrorist”.

Më 22 maj, një peshkatar karavidhe e gjeti Vitalin të vdekur në një lumë, me duar të lidhura.

Falë shenjave të tij të lindjes, u bë e mundur të identifikohej trupi i gjymtuar.

Në fillim të majit, protestat u shuan. Strategjia e ashpër ruse për të shuar rezistencën ishte e thjeshtë, por efektive: rrëmbime, dhunë dhe vdekje.

– Ukrainasit në zonën e pushtuar po kalojnë në ferr. Forcat ruse e kanë kthyer atë në një humnerë frike dhe paligjshmërie totale, thotë Julia Gorbunova nga organizata e të drejtave të njeriut Human Rights Watch.

Mbi 600 persona janë zhdukur në rajonin Kherson pas pushtimit rus, të rrëmbyer me forcë. Sa prej tyre u torturuan dhe u rrahën për vdekje është e paqartë. Çdo ditë më shumë ukrainas arrestohen nga ushtarët rusë.

– Më parë ata janë rrëmbyer në demonstrata, tani janë marrë në shtëpitë e tyre. Rusët po rrëmbejnë aktivistët për të zvogëluar rezistencën e popullatës, tha Nadiya Dobryanska nga qendra për të drejtat e njeriut ZMINA për BBC-në britanike.

Disa dëshmitarë tregojnë për varreza masive në zonë, informacion që deri më tani nuk ka mundur të verifikohet, sipas BBC.

Ryska soldater i beredskap i Cherson.

Ushtarët rusë në gatishmëri në Kherson.Foto: Olexandr Chornyi / AP

“Tmerr total, më keq se në Butjë”

– Është më keq se në Butjë. Një atmosferë tmerri total. Njerëzit kanë frikë të dalin në rrugë, sepse rrezikojnë të ndalohen dhe të arrestohen. Kaq shumë janë zhdukur, torturuar dhe vdekur. Njerëzit e kuptojnë se do të ketë hakmarrje nëse ngrenë flamurin ose demonstrojnë, thotë gazetarja Diana Kurishko për podkastin e lajmeve në gjuhën ruse të BBC-së .

REKLAMA

Një truk i thjeshtë për të bashkuar jetën e përditshme

Një truk i thjeshtë për të bashkuar jetën e përditshmeParkoni makinën, shmangni stresin, radhët dhe ngritjen e rëndë. Blini ushqime në internet dhe dërgojini kutitë në shtëpinë tuaj kur ju përshtatet.LIDHJE E JASHTME NGA MATHEM

71 ukrainas nga qytetet e pushtuara si Kherson, Melitopol, Berdjansk dhe Skadovsk dëshmojnë për situatën në një raport të botuar më 22 korrik nga Human Rights Watch . Të zhdukurit dhe të vdekurit janë roje të shtëpisë, gazetarë, policë, vullnetarë që shpërndanin ushqime dhe nganjëherë civilë të zakonshëm që arrestoheshin rastësisht.

Dy nga të vdekurit janë udhëheqësit e Gardës së Brendshme Denis Mironov, 41 vjeç dhe Vitali Lapchuk, 48 vjeç, sipas raportit. Ata u arrestuan nga agjentët rusë të FSB-së më 27 mars së bashku me rojen e shtëpisë Oleh, emri i të cilit është falsifikuar në raport. Oleh u torturua me goditje elektrike, por mbijetoi dhe ishte në gjendje të tregonte se si Mironov u zhvesh dhe u rrah me një çekiç gome.

Denis Mironov torterades till döds av ryska soldater. Han blev 41 år.
Denis Mironov u torturua për vdekje nga ushtarët rusë. Ai ishte 41 vjeç.

“Ai vdiq ngadalë për 22 ditë pas torturës”

– Trupi i tij u shndërrua në një pulpë të zezë, thotë Oleh.

Pas torturës, Mironov mezi fliste.

– E kemi ushqyer me lugë në qeli. Ai vdiq ngadalë për 22 ditë, pa marrë ndihmë mjekësore.

Kur Oleh u lirua në një shkëmbim të burgosurish, trupi i Mironov u dërgua gjithashtu, me numrat 23.04 – ditën kur vdiq – me shënues të gjelbër në njërën këmbë.

I arrestuari i tretë, Vitali Lapchuk, u dërgua në bodrumin e komisariatit me gruan e tij. Ajo dëgjoi të shoqin duke u rrahur në dhomën tjetër, ndërsa ushtarët rusë e merrnin në pyetje:

– Më pyetën nëse isha nazist. Unë u thashë atyre se gjyshi im ishte hebre dhe se unë jam ukrainas. Ata u përgjigjën se “nuk ka një vend të tillë”.

Më pas ushtarët pretenduan se Vitali ishte “terrorist”. Më 22 maj, një peshkatar karavidhe e gjeti Vitalin të vdekur në një lumë, me duar të lidhura. Falë shenjave të tij të lindjes, u bë e mundur të identifikohej trupi i gjymtuar.

Denis Mironov, gruaja Ksenia Mironova dhe djali i çiftit.

Denis Mironov, gruaja Ksenia Mironova dhe djali i çiftit.Foto: Private / Human Rights Watch

“Trupat u hodhën si mbeturina”

Një grua e intervistuar nga BBC e krahason situatën në zonë me atë që ishte në kampin e Stalinit në Gulag. Kur gruaja iku nga Kherson, ajo pa ukrainas të vrarë të shtrirë midis postblloqeve.

– Kashta e fundit që e bëri të largohej ishte kur pa nga dritarja e saj sesi ukrainasit e vdekur po i çonin në fushë dhe po i shtrinin me radhë. Erdhi një ekskavator dhe hapi një gropë. Më pas trupat u hodhën poshtë, si mbeturina, thotë gazetarja Diana Kurishko në podkastin e BBC-së.

Ministria ruse e Mbrojtjes nuk i është përgjigjur pyetjeve të BBC-së për torturat dhe ekzekutimet jashtëgjyqësore. Por zëdhënësi i Vladimir Putinit, Dmitry Peskov, i ka quajtur më parë akuzat për krime lufte në Butjë “të rreme dhe të inskenuara”.

Rusia ka futur rublën ruse si monedhë në rajonin Kherson, ka mbyllur aksesin në internetin ukrainas dhe ka detyruar mësuesit të ndjekin kurrikulën ruse në mësimdhënien në shkollë

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s