Kategori
Uncategorized

Sergei Lavrov i ka dhënë “Puthjen e vdekjes” nismës “Ballkani i Hapur”.

Nga Micky Haxhiislami / President intermedico Japan Co

Si në tokë të gjithë ju që mbështesni “Ballkanin e Hapur” mund të verboheni për të mos parë interesin serbo-rus+kinez për të ndezur përgjithmonë telashe politike dhe ekonomike në këtë rajon. Jam shumë i neveritur (sidomos me Edi “Pis” Ramën), dhe sigurisht nuk jam i vetmi.

Shpresoj që Edward P. Joseph, analist i politikës së jashtme me përvojë të madhe në terren në Ballkan dhe pedagog në Universitetin Johns Hopkins në Uashington, i cili dje ka vlerësuar se ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov i ka dhënë “Puthjen e vdekjes” Nisma “Ballkani i Hapur”, ka të drejtë.

P.S. Sa për të qenë i qartë, nuk jam përkrahës i vërtetë i Albin Kurtit, por duke e njohur jashtëzakonisht mirë rajonin, besoj thellësisht se nuk ka fare nevojë për “Ballkanin e Hapur”, pasi anëtarësimi në BE duhet të jetë synimi kryesor për secilin. vendi në fjalë. Thjesht, nuk ka nevojë për alternativa. Nuk ka nevojë për idetë budallaqe të Emmanuel Macron. Nuk mund të ketë BE nëse nuk i bashkohet çdo shtet evropian. Nuk na duhen disa klube në të njëjtën Evropë. A nuk mësuam mjaftueshëm nga e kaluara, dreqin?!

Russian Foreign Minister Sergei Lavrov has given the “Kiss of Death” to the “Open Balkans” initiative, is right.

How on earth all of you who support “Open Balkan” can be so blinded not to see the Serbo-Russo + Sino interest to stir political and economical trouble in this region permanently. I am really disgusted (especially with Edi “Pis” Rama), and I am certainly not the only one.

I hope that Edward P. Joseph, a foreign policy analyst with the great field experience in the Balkans and a lecturer at Johns Hopkins University in Washington, who has yesterday estimated that Russian Foreign Minister Sergei Lavrov has given the “Kiss of Death” to the “Open Balkans” initiative, is right.

P.S. Just to be clear, I am not a real supporter of Albin Kurti, but knowing the region extremely well, I deeply believe that there is no need at all for the “Open Balkan”, as the EU membership should be the key goal for each country in question. Simply, no need for alternatives. No need for Emmanuel Macron’s stupid ideas. There could be no EU if not every single European country joins it. We don’t need several clubs within the same Europe. Didn’t we learn enough from the past, damn it?!

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s