Kategori
Uncategorized

Gzim Kulufi, qesja e plerave dhe Qentë e kullës së hirit .

Tirana në demokraci, e njejta histori …

I keni parë zagaret e kullës së hirit si i turren kazanit kur dikush (që i paguan) hedh një qese plerash ?

Turr vrap të jargavitur lehin,

lengezojne dhe kafshojne jo vetem kalimtaret, por dhe shoqishoqin kush e kush ta kapi qesen i pari

Qesja copash dhe aroma e keqe e mbetjeve shpërndahet gjithandej.

Por kjo nuk i ndalon zagaret e kulles se hirit që simbas momentit, të lehin, lengezojnë, kafshojnë, apo gërmojnë si triumfatorë për të nxjerrë nga arshivat e fundqeses mbeturinat.

I lepijnë e i lëpijnë lengrat e “kockave” të zonjave në fjalë, dhe kurre nuk ngopen me shijën e shurres së disa ditore …

Bashkpuntoret e sigurimit, apo si i thoshin ne gjuhen popullore 1200-it, ishin shumë të rrezikshem, jo vetem per qytetarin por dhe per vete policinë.

Ata raportonin ne degë çdokënd, qofte ky dhe polic.

Ata ishin krrimba plehu, një si brumbujt e ujrave te zeza,

Rruga e tyre te çonte vetëm drejt gropes së halese.

Disa vdiqen, disa akoma jane gjalle,

gjalle dhe vegjetojne perseri si dikur në ato ujra te zeza, por si patronazhistë, gazetare, analiste, politikanë …

Kontigjent i policisë, si hajdut Gzim Kulufi

Kontigjentë të sigurimit si bashkpuntorë këta të tjeret ..,

Pyetja e vetme :

Edhe sa vjet do na ndjeki si hije nga pas…luga e çorbës së prishur !?

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s