Kategori
Uncategorized

Burrat kryesorë të Putinit u vranë në luftë.

Humbja e oficerëve të lartë nga Rusia mund të jetë një simptomë se forcat e armatosura ruse kanë pasur probleme të rëndësishme me moralin luftarak të njësive të tyre, thotë Jonas Kjellén, studiues dhe analist në Agjencinë Suedeze të Kërkimeve të Mbrojtjes, FOI.

Oficerët gjeneralmajor janë shpesh komandantë të ushtrisë ose komandantë divizionesh në forcat tokësore.

Për shkak të moralit të ulët të njësive të tyre dhe një presioni të konsiderueshëm nga lart mbi sukseset e betejës, ata ndjehen të detyruar të udhëheqin me shembull, gjë që çon në një rrezik personal në rritje.

Njerëzit e Putinit u vranë në Ukrainë .

Të mërkurën, një foto u publikua në Rusi që tregon portretet e gjashtë ushtarëve elitë nga forcat speciale të frikshme “Vityaz” – e cila është pjesë e divizionit të Gardës Kombëtare Ruse Dzerzhinsky – të cilët u vranë në Ukrainë. 

Gjithsej shtatë ushtarë nga forca janë vrarë, sipas mediave britanike. Katër prej tyre deri më tani janë emëruar.

Majori Viktor Maksimchuk, 44 vjeç, rreshteri Mikhail Belyakov, 30 vjeç dhe ushtarët Alexey Blinkov dhe Maxim Pustozvonov.

Autoritetet ruse nuk e kanë konfirmuar informacionin për ushtarët elitë.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s