Kategori
Uncategorized

Vjedhësia dikur e antikuareve të Butrintit, sot drejtoreshe e fondacionit Butrinti.

Nga koloneli i SHIU-t / Kostadin Koliqi .

Kolonel Konstadin Koliqi /

Dje mbrema, ne nje TV, pashe nje ceremoni te Fondacionit “ Butrinti”, fondacion i ngritur dikur nga qeveria Nano me drejtor nje pinjoll nga familja Rothschild .

Drejtoresha e ketij fondacioni, është e bija e Rothschildit qe, si duket, kishte vdekur….. kjo gruaja, se bashku me babain e saja, aty nga viti 1994, jetonin ne Korfuz.

Thuhej se i kishin perzene nga trungu familjare.

📌Per disa dite rrjeshte, me nje barke me motor, vinin nga Korfuzi, ne liqenin e Butrintit,

zhyteshin me kostume polumbari te lehte dhe mbasi mbushnin rrjetat me mbetje arkeologjike largoheshin të pa shqetsuar drejt Korfuzit …

Nje nga banoret e atjeshem qe e kuptonte se cfar vlerash historike, po vidheshin, lajmeroi menjëherë organet kompetente…

U kapen dhe ju filluan ceshtjen penale por…..shpejte u liruan dhe ju ndalua hyrja ne teritoret tona.

Mbase fitores se rrebelimit, qeveria Nano, ju dha te drejten e hyrjes, por jo vetem dhe drejtori i ri i Butrintit, nje i njohur dhe mik i tyre, bashkeveproi ngushte me ta,

Hapën nje fondacion qe ja u lehtesoi shume punen e grabitjeve te atyre mbetjeve arkeologjike……ps.

Mbetjet romake dhe Helene nuk u preken………..

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s