Kategori
Uncategorized

“Shteti i fundit Sovjetik” – qëllimi i radhës i Putinit

TIRASPOL. Ushtarët rusë qëndrojnë në rrugë ndërsa ne hyjmë në vendin që nuk ekziston.

Statuja të Leninit, ndërtesa sovjetike, rrugë dhe sheshe të mëdha dhe të shkreta ku mbizotëron ndalimi i fotografimit dhe policia e frikshme e sigurisë MGB mban gjurmët e gjithçkaje dhe të gjithëve.

Kështu duket në republikën separatiste të panjohur të Transnistrisë në mes të Moldavisë, trupat ruse të së cilës kanë bërë që Ukraina të hedhë në erë një urë midis zonës dhe Odesës.

– Nëse luftimet arrijnë këtu, gjithçka do të shkojë në ferr, thotë Aleksi që jeton në kryeqytetin Tiraspol.

Teksa hyjmë në Transnistria, një republikë e vogël, e gjatë dhe e ngushtë pro-ruse separatiste në Moldavinë lindore, në kufirin jugor të Ukrainës, ndihet si të udhëtosh pas në kohë. Në ditët e Perdes së Hekurt.

Rrugës na takojnë poste ushtarake, një statujë e madhe e Leninit që ngrihet mbi ne në parlament, rrugë dhe sheshe të zbrazëta mrekullisht të gjera dhe të pastra, por drithëruese.

Është e ngjashme me një zonë të mbërthyer në të kaluarën. Ose një pjesë e së shkuarës që po përndjek sërish Evropën. Edhe Rusia nuk e njeh Transnistrinë, pasi prej kohësh ka refuzuar të marrë përgjegjësinë ligjore ndërkombëtare për atë që po ndodh këtu.

– Ejani sa jemi akoma atje. Nëse luftimet arrijnë këtu, gjithçka do të shkojë në ferr, thotë Aleksi , një nga kontaktet tona në kryeqytetin Tiraspol, ndërsa përgatitemi për udhëtimin.

Transnistria është fuçi baruti ku Rusia ka depon më të madhe të armëve në Evropën Lindore. Javët e fundit, frika është rritur në vendet fqinje se rajoni do të përdoret si një peng në lojën e Putinit për të ndaluar zgjerimin e demokracive liberale perëndimore.

Kur diktatori aleat i Putinit në Bjellorusi, Alexander Lukashenko , u shfaq në televizion në fillim të marsit, ai tregoi një hartë të Ukrainës dhe rrethinave ku shigjetat tregonin planet e Rusisë për pushtim. Njëra nga shigjetat drejtonte Moldavinë dhe Transnistrinë, 220 km nga vendi i NATO-s, Rumania.

Ka shumë spiunë, është e lehtë të përfundosh në burg

Më herët, presidentja moldave Maia Sandukërkoi që trupat ruse të tërhiqeshin nga zona. Kërkesa është hedhur poshtë shpejt nga Kremlini. Arsyetimi: do të “destabilizonte seriozisht” rajonin.

Kur ushtria e Putinit pushtoi Ukrainën, Maia Sandu paraqiti shpejt një kërkesë për BE. Republika e shkëputur, e cila ka më shumë trupa se Moldavia, u përgjigj menjëherë duke kërkuar pavarësinë e njohur. Ukraina më pas zgjodhi të bombardojë një urë për në Transnistria, në një përpjekje për të ndaluar trupat ruse nga një sulm i mundshëm.

Për herë të parë pas një kohe të gjatë, sytë e botës u kthyen nga ajo që në vend quhet Pridnestrovie, por që shpesh njihet si “shteti i fundit sovjetik”. Një vend pa ligj me masa perëndimore ku policia e sigurisë MGB ka kontroll mbi gjithçka dhe mbi këdo

Irina Tabaranu , një gazetare moldave që mbulon zonën, thotë se sfida më e madhe është “të shkosh atje fizikisht”.

“Ne jemi përpjekur të punojmë me aktivistë dhe gazetarë në zonë, por ata janë jetëshkurtër dhe janë të detyruar të largohen nga Transnistria për shkak të situatës së sigurisë, thotë ajo.

Të kritikosh apo të shqyrtosh lidershipin politik dhe forcat ruse është dukshëm e rrezikshme. Disa gazetarë janë arrestuar, shumë kanë humbur punën e tyre dhe kanalet televizive moldave janë duke u bllokuar në republikën e shkëputur.

Ne vendosim të hyjmë për të parë dhe portretizuar vetë republikën e shkëputur të Transnistrisë. Duhen rreth një orë për të shkuar me makinë deri në kufi nga kryeqyteti moldav Kishinau. Ne zbresim nga makina dhe shkojmë në një dhomë ku presin rojet kufitare.

Situata është e tensionuar. Po merr shumë kohë. Në një mur është varur një tabelë me foto bardh e zi dhe informacione për personat e kërkuar në Transnistria. Përballë varet një kalendar me fotografi të lojtarëve të ekipit lokal të futbollit FC Sheriff. Në këtë ditë, krenaria e republikës së shkëputur luan një lojë në shtëpi në ligën moldave. Sigurisht që do t’i shohim sapun për një ekip moldave, arsyetojnë gardianët.

Së shpejti ne futemi në vendin që nuk ekziston. Në anën tjetër të kufirit, ne shohim menjëherë disa nga rreth 1500 ushtarë rusë që thuhet se janë të stacionuar në Transnistria.

Në kryeqytetin Tiraspol kalojmë me makinë pranë selisë së trupave ruse. Flamuri i Transnistrisë valëvitet gjithandej, me çekiçin dhe drapërin në foto, ngjitur me atë të Rusisë. Në rrugë ka tabela të përsëritura që ndalojnë fotografimin.

Transnistria nuk ka pasur kurrë presion të lirë. Këtu nuk ka mendim kritik. Pothuajse të gjithë janë pro Putinit, por mbështetja do të ulet. Së shpejti, paratë që marrin nga Rusia, si pensionet ruse, do të vlejnë më pak se ato moldave, thotë Irina Tabaranu , e cila ka monitoruar zonën për tre vjet.

Nuk ka kripë në dyqane, është e importuar nga Ukraina. Nuk është e mundur të paguhet me kartë, për shkak të sanksioneve të botës perëndimore ndaj Rusisë. Monedha vendase është e frymëzuar nga Rusia si çdo gjë tjetër dhe quhet rubla Transnistriane – megjithatë, është e padobishme jashtë Transnistrisë. Monedhat janë prej plastike.

Transnistria ka forcën e saj policore, policinë e saj të sigurisë, shërbimin e saj postar, autoritetin e saj doganor dhe, natyrisht, presidentin e saj.

Kalojmë monumentin e viktimave të Rusisë në Luftën e Dytë Botërore, në Luftën Sovjetike-Afganistan dhe në Luftën Transnistriane, kur një pjesë e ushtrisë ruse pas rënies së Bashkimit Sovjetik udhëhoqi arratisjen nga Moldavia. Sipas separatistëve, ekzistonte frika se një pakicë ruse do të kishte degraduar të drejtat në Moldavinë e pavarur. 

– Propaganda lokale u ka thënë gjithmonë banorëve se ata janë pjesë e botës ruse, kështu që njerëzit duan të jenë pjesë e Federatës Ruse. Por elita në Transnistria dëshiron të ruajë këtë status të panjohur në mënyrë që të mund të bëjë biznes me të gjithë, ndërsa në të njëjtën kohë të marrë mbështetje nga Rusia, thotë Irina Tabaranu.

Sot, 32 vjet pasi Transnistria shpalli pavarësinë, zona shënohet nga kitsch-i sovjetik, por sloganet komuniste janë zëvendësuar nga reklamat për kompaninë Sheriff, një perandori e kompanisë Made in Transnistria, marka e së cilës po shfaqet kudo. Banorët shikojnë kanalin televiziv të Sherifit, mendojnë për pikën e karburantit të Sherifit, bëjnë blerje në dyqanet ushqimore të Sherifit, shikojnë lojërat e futbollit të Sherifit dhe votojnë për partinë e Sherifit.

Kompania e administrimit, e quajtur sipas pronarit dhe ish-shefit të policisë Viktor “Sherif” Gushan , kontrollon të paktën 60 përqind të ekonomisë së vendit dhe themeloi partinë, e cila ka të gjitha vendet, përveç katër vendeve parlamentare.

Përveç kësaj, Sherifi zotëron klubin e futbollit me të njëjtin emër, i cili në fazën e grupeve të Champions League këtë sezon tronditi Evropën kur mposhti Real Madridin.

Edhe pse Transnistria është një republikë e shkëputur, FC Sheriff luan në ligën moldave. Ne dhe të gjithë të tjerët pranohemi falas kur fillon ndeshja. Nuk duhet të kushtojë asgjë të shohësh krenarinë vendase të poshtërojë një ekip tjetër moldav.

Ndeshja luhet në një arenë të mbyllur, një nga tre stadiumet që klubi ka në një kompleks të madh dhe luksoz futbolli.

Kur u pyetën nëse klubi i luajti ndeshjet e tij në shtëpi të Ligës së Kampionëve në kryeqytetin moldav, Kishinau, i cili është rreth dyfishi i madhësisë së Tiraspolit, dy nga mbështetësit e Sherifit gërhijnë.

– Luaj në Kishinau!? Jo ju, në Kishinau luani vetëm balalaika!

Sherifi dhe Transnistria mund të jenë mendjemëdhenj kundër Moldavisë, vendit më të varfër të Evropës, por lufta në Ukrainë i bën biznesmenët e republikës së shkëputur të djersiten. Tregtia me vendin e madh fqinj është vendimtare për ekonominë vendase. Prandaj, regjimi nuk guxon të lavdërojë apo dënojë zyrtarisht pushtimin rus.

– Ne jemi një popull që e dimë se çfarë është lufta dhe e dimë se sa e rëndësishme është të vlerësojmë dhe ruajmë paqen. Në dritën e ngjarjeve të fundit në Ukrainë, përgjigja jonë më e mirë dhe më korrekte nuk duhet të jenë marshimet dhe pankartat, tha Presidenti Vadim Krasnoselsky .

Transnistria është pragmatike për konfliktin. Por ideologjikisht, shumë shpresojnë se pushtimi i Rusisë do të çojë që zona të bëhet pjesë e Rusisë së re të Madhe.

Fëmijët që takojmë në Transnistria mësohen me tekste shkollore të prodhuara në Rusi. Ata po studiojnë historinë ruse, kur do të studiojnë më tej ata zhvendosen në Moskë dhe Shën Petersburg. Mbi 200,000 nga banorët kanë pasaporta ruse, megjithëse 150,000 kanë nënshtetësi ukrainase dhe mijëra gjithashtu moldave. Nga viti 1990 deri në vitin 2019, popullsia u ul ndjeshëm, nga 706,000 në 465,000 banorë. Janë kryesisht të rinjtë që janë larguar nga Transnistria.

Por në 30 vitet e fundit, një e treta e popullsisë, veçanërisht të rinjtë, janë larguar nga zona.

Këtë herë, FC Sheriff është rrahur në shtëpi kundër opozitës moldave, treshes së ligës Milsami, e cila është në pronësi të një biznesmeni moldav që është pro Putinit dhe i martuar me artisten popullore ruse Sara Lvovna Shor .

Në pankinën e Sherifit të FC mungon trajneri i suksesshëm i skuadrës, Jurij Vernydub . Pesë muaj pasi udhëhoqi ekipin drejt një suksesi historik në Ligën e Kampionëve, ai ka udhëtuar në shtëpi në Ukrainë për të luftuar forcat pushtuese të Putinit.

Vazhdojmë më tej në Tiraspol. Ndonjëherë qyteti të kujton një mjedis filmi, me sheshe bosh, kënde lojërash dhe karusele, restorante madhështore dhe kazino me pak ose aspak vizitorë.

Gazetarja Irina Tabaranu, e cila mbulon Transnistrinë, psherëtin.

Ironia është se njerëzit e Transnistrisë gjithmonë kanë dashur të jenë Rusia. Tani, për shkak të luftës dhe sanksioneve të mëvonshme, Rusia do të bëhet Transnistria, ose më keq.

Gazeta Exspress _ Teksti /Federico Moreno

Fotot / Anna-Karin Nilsson

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s