Kategori
Uncategorized

Sulmi rus: Objekti është në listën e qendrave të trajnimit të NATO-s.

Forcat e Armatosura Suedeze gjithashtu kanë pasur personel së fundmi në objekt, në lidhje me operacionin stërvitor Operacioni Unifier në Ukrainë, i cili drejtohej nga Kanadaja.

“Ishte në janar, tani nuk e mbaj mend datën e saktë, por në lidhje me Kanadanë që drejtonte operacionin, tha se tani do ta ndërpresim dhe do ta zhvendosim stafin tonë në Poloni, kështu që edhe Suedia mori në shtëpi stafin e saj”, thotë Therese Fagerstedt, shtypi. komunikues në Forcat e Armatosura Suedeze.

Stërvitjet e NATO-s janë mbajtur gjithashtu në bazën ushtarake, së fundmi në shtator të vitit të kaluar, sipas AP.

Sulmi rus – 20 km nga kufiri polak

Të paktën 35 persona kanë vdekur pasi Rusia sulmoi një objekt të madh ushtarak në qytetin e Javoriv, pak më shumë se 20 km nga kufiri polak.

Objekti është në listën e qendrave të trajnimit të NATO-s – dhe deri në shkurt, forcat amerikane thuhet se kanë qenë në vend.

– Ai godet rrugët e mirëmbajtjes nga Polonia, është një qëllim ushtarak, por është edhe një efekt sinjalistik i përshtatshëm nga pala ruse, thotë Joakim Paasikivi, nënkolonel dhe mësues i strategjisë ushtarake në Kolegjin Suedez të Mbrojtjes Kombëtare.

Rusia ka gjuajtur raketa në qytetin ukrainas të Javoriv, që ndodhet në perëndim të Lviv dhe më shumë se 20 kilometra nga kufiri polak, sipas autoriteteve lokale, sipas The Guardian dhe CNN.

Raketat duhet të kenë goditur një ndërtesë të madhe ushtarake ukrainase për operacione ndërkombëtare dhe tymi mund të shihet duke dalë nga vendi.

Sipas ministrit ukrainas të Mbrojtjes Oleksii Reznikov, instruktorë të huaj kanë punuar në terren.

“Ky është një sulm i ri terrorist ndaj paqes dhe sigurisë pranë kufijve të BE-së dhe NATO-s, ” shkroi ai në Twitter.

Sipas autoriteteve lokale ukrainase, të paktën 35 persona u vranë dhe 134 u plagosën në sulm, raporton Reuters.

Por që dërgon edhe sinjale sepse është shumë afër Polonisë, në një bazë ukrainase ku më parë ka pasur aktivitet të NATO-s.

Këto janë gjëra që unë imagjinoj se janë peshuar edhe në llogaritjen ruse.

Shtetet e Bashkuara duhet të ishin trajnuar atje këtë vit

Sulmi tregon gjithashtu se rusët nuk hezitojnë të godasin objektivat afër kufirit me vendet e NATO-s, thotë Joakim Paasikivi, i cili beson se 15 kilometrat që janë deri në kufirin polak janë mjaftueshëm sa nuk janë shumë. rrezik i madh për të humbur “aq keq sa që gjuan në Poloni”.

Si e shihni sulmin, a është një përshkallëzim që po shohim tani?

– Po, për aq sa kanë goditur tani në ditët e fundit objektiva në Ukrainën perëndimore.

Dhe këtë e bëjnë me fluturime, ndaj kemi parë një rritje të aktivitetit nga Forcat Ajrore Ruse, gjë që është shqetësuese.

Por edhe kjo gatishmëri për të tentuar të mbyllë rubinetin nga Polonia dhe ndoshta edhe vende të tjera.

Sipas AP, që nga viti 2015, Shtetet e Bashkuara kanë dërguar rregullisht instruktorë në bazën ushtarake për të trajnuar ushtrinë ukrainase.

Kohët e fundit në fillim të shkurtit, trupat amerikane ushtruan me Ukrainën në vend, thotë Christopher Miller, korrespondent i huaj për BuzzFeed, në

Twitter .

Forcat e Armatosura Suedeze gjithashtu kanë pasur personel së fundmi në objekt, në lidhje me operacionin stërvitor Operacioni Unifier në Ukrainë, i cili drejtohej nga Kanadaja.

“Ishte në janar, tani nuk e mbaj mend datën e saktë, por në lidhje me Kanadanë që drejtonte operacionin, tha se tani do ta ndërpresim dhe do ta zhvendosim stafin tonë në Poloni, kështu që edhe Suedia mori në shtëpi stafin e saj”, thotë Therese Fagerstedt, shtypi. komunikues në Forcat e Armatosura Suedeze.

Stërvitjet e NATO-s janë mbajtur gjithashtu në bazën ushtarake, së fundmi në shtator të vitit të kaluar, sipas AP.

Edukon sipas standardeve të NATO-s”

Në gusht të vitit të kaluar, kryeministri i Ukrainës Denys Shmyhal ishte i pranishëm në objektin në Javoriv.

“Që nga fillimi i agresionit rus, njësitë e Forcave të Armatosura dhe Gardës Kombëtare janë trajnuar në mënyrë aktive këtu.

Në total, qendra trajnon rreth 20,000 personel ushtarak sipas standardeve të NATO-s.

Ky është një kontribut i rëndësishëm në forcimin e aftësive mbrojtëse të Ukrainës” , komentoi kryeministri në atë kohë, sipas qeverisë ukrainase.

NATO nuk ka komentuar ende incidentin, por Joakim Paasikivi beson se do të sjellë reagime.

Arsyeshëm, por pyetja është nëse ato do të jenë të ndryshme në natyrë nga më parë.

Kjo është ende brenda Ukrainës, do të imagjinoja që do të thuhet se është e papranueshme pranë Polonisë.

Por ka një ndryshim në shkallë dhe jo në specie.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s