Kategori
Uncategorized

Thank you for your priceless service! Your demonstrations are heard and impactful and you are not alone in the struggle!

Boris Belortaja

While the Albanian government and the town hall of Tirana (as a disgusting mini-replica of the former) are quick to adopt solidarity measures by naming the street where the Russian embassy is located “freeUkraine”, they continue, with unprecedented tyranny, arrogance, and police brutality to crush democracy, the rule of law, and fundamental rights and freedoms of Albanian citizens.

In addition to dealing with all the frustration, depression, and hopelessness that come with a devastating earthquake, global pandemic, and international conflict, Albanian citizens have to face systematic aggression stemming from a couple of extremely ignorant and mediocre men, who, for quite some time now, have lost complete sense of reality.

I hereby, in anger, wanted to express my most sincere love and solidarity to all my brave and bright sisters and sisters (yes, I meant to say “sisters” twice), who actively resist such oppression. I say “in anger” not only because of what I mentioned above but also because I think I will forever be a guy with a pen.


Anyhow, it is refreshing and inspirational to see these young sisters in action.

Thank you for your priceless service! Your demonstrations are heard and impactful and you are not alone in the struggle!

Ndërsa qeveria shqiptare dhe bashkia e Tiranës (si një mini-kopje e neveritshme e së parës) nxitojnë të marrin masa solidariteti duke e emërtuar rrugën ku ndodhet ambasada ruse “Ukraina e lirë”, ata vazhdojnë, me tirani të paparë, arrogancë, dhe brutalitetin policor për të shtypur demokracinë, shtetin e së drejtës dhe të drejtat dhe liritë themelore të qytetarëve shqiptarë.

Përveç përballjes me të gjithë zhgënjimin, depresionin dhe mungesën e shpresës që vijnë nga një tërmet shkatërrues, pandemia globale dhe konflikti ndërkombëtar, qytetarët shqiptarë duhet të përballen me agresionin sistematik që rrjedh nga një çift burrash jashtëzakonisht injorantë dhe mediokër, të cilët, për disa koha tani, kanë humbur kuptimin e plotë të realitetit.

Me këtë, i zemëruar, desha të shpreh dashurinë dhe solidaritetin tim më të sinqertë për të gjitha motrat dhe motrat e mia të guximshme dhe të ndritura (po, doja të thoja dy herë “motra”), të cilat në mënyrë aktive i rezistojnë një shtypjeje të tillë.

Unë them “në zemërim” jo vetëm për atë që përmenda më lart, por edhe sepse mendoj se do të jem përgjithmonë një djalë me stilolaps.

Gjithsesi, është freskuese dhe frymëzuese të shohësh këto motra të reja në veprim.

Faleminderit për shërbimin tuaj të paçmuar!

Demonstratat tuaja dëgjohen dhe kanë ndikim dhe nuk jeni vetëm në luftë!

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s