Kategori
Uncategorized

Deputetja Ukraineze Kira Rudik, zgjodhi të merrte armën për herë të parë.

Kira Rudik është udhëheqësja e partisë për Holos liberale dhe evropiane dhe ulet në parlamentin ukrainas.

Kira Rudik, 36 vjeç, kryetare partie dhe deputete

Por tani ajo është kthyer në një simbol edhe për të gjitha gratë që kur erdhi lufta zgjodhën të merrnin armën për herë të parë.

“Gjithçka që dua duhet të mbrohet. Atëherë secili prej nesh duhet të marrë armët. Jo sepse nuk ka burra afër, por sepse ne mundemi. Dhe këtë do ta bëjmë ”, ka shkruar ajo.

Kira Rudik është kthyer në një simbol për të gjitha gratë që kur erdhi lufta zgjodhën të merrnin armën për herë të parë.
Kira Rudik, 36 vjeç, kryetare partie dhe deputete

Ajo tregon për MSNBC për trajnimin e armëve:

Në një intervistë për The Sun, ajo thotë se Vladimir Putin numëroi burrat ukrainas vetëm kur planifikoi luftën.

– Ne do ta fitojmë këtë luftë krah për krah me njerëzit tanë. Guximi nuk ka gjini, thotë ajo.

Kira Rudik është kthyer në një simbol për të gjitha gratë që kur erdhi lufta zgjodhën të merrnin armën për herë të parë.Foto: Instagram

Gruaja e lulediellit – qortoi ushtarët rusë

Kur ushtarët rusë pushtuan qytetin e "Gruasë luledielli", ajo shkoi drejt tyre - dhe i qortoi.

Kur ushtarët rusë pushtuan qytetin e “Gruasë luledielli”, ajo shkoi drejt tyre – dhe i qortoi.Foto: Twitter

Jo të gjithë heronjtë e luftës mbajnë armë në front. Një grua e moshuar anonime ukrainase në qytetin kufitar të Heniteshk u bë një simbol i rezistencës kokëfortë ukrainase në fillim të luftës. Kur ushtarët rusë pushtuan qytetin e saj, ajo shkoi drejt tyre – dhe i qortoi.

– Çfarë dreqin po bën në vendin tonë? Kush je ti? pyeti ajo me sa duket pa frikë.

Pasi mori përgjigje lundruese, ajo vazhdoi të fliste qartë:

– Ju jeni pushtues, jeni fashistë. Çfarë dreqin po bëni me gjithë këto armë në vendin tonë?! ajo gjëmonte para se të merrte një pako me fara luledielli ( lulja kombëtare e Ukrainës ) dhe t’ia jepte ushtarit.

– Vëri këto në xhep dhe të paktën do të rriten luledielli kur të gjithë të shtriheni këtu në tokë.

Videoja e gruas ka dhjetëra miliona shikime në Youtube dhe rrjete të ndryshme sociale.

Olena Zelenska, 44 vjeç, zonja e parë

Olena Zelenska arbetar med humanitära och sociala frågor.

Olena Zelenska punon me çështje humanitare dhe sociale.Foto: AP

Kur u takuan, ajo ishte skenariste e të njëjtit grup teatror në të cilin Volodymyr Zelenskyj u bë një aktore e njohur.Tani ajo është, pa dëshirë , zonja e parë e Ukrainës.

Por pavarësisht se forcat speciale ruse e kanë familjen në krye të listës së vdekjeve, ajo nuk ka ndërmend të largohet nga vendi me fëmijët e saj.

“Sot nuk do të bëj panik dhe lot. Do të jem i qetë dhe i sigurt. Fëmijët e mi po më shikojnë. Unë do të jem pranë tyre. Dhe pranë burrit tim. Dhe me ty”, ka shkruar ajo në Instagram pas shpërthimit të luftës.

Ajo nuk mban armë por vazhdon të punojë me atë që ka bërë gjatë viteve të zonjës së parë, përkatësisht me çështje humanitare dhe sociale.

Ndërsa ajo dhe familja e saj fshihen në strehimore të ndryshme, ajo punon edhe në rrjetet sociale, para 2.3 milionë ndjekësve të saj dhe në kontekste të tjera për të tërhequr vëmendjen për krimet e luftës të kryera nga forcat ruse.

Olena Kurilo, fytyra e shpërthimit të luftës

Olena Kurilo fick sitt hem förstört i raketattackerna.

Olena Kurilo iu shkatërrua shtëpia e saj në sulmet me raketa.Foto: Agjencia Aadolu përmes Getty Images

Fytyra e përgjakur e Olga Kurilos u bë imazhi i ditëve të para të luftës pothuajse në të gjitha gazetat botërore. Mësuesit dhe drejtorit nga Chugaev në rajonin e Kharkivit iu shkatërrua shtëpia nga sulmet me raketa ruse.

– Nuk ka dritare, nuk ka dyer, madje edhe dyshemeja është konsumuar plotësisht

Por edhe pas kësaj, ajo ishte e vendosur të qëndronte në gjendje të mbronte vendin e saj.

“Do të bëj gjithçka për Ukrainën, aq sa mundem”, tha ajo për AFP.

Kristina, 29 vjeç, ushtare :

”Vi är inte rädda för döden”, säger Kristina.

“Nuk kemi frikë nga vdekja”, thotë Kristina.Foto: Kristina

Vlerësimet ndryshojnë, por diku midis 10 dhe 15 për qind e ushtrisë ukrainase përbëhet nga gra. Një shifër dukshëm më e lartë se në vendet fqinje.

Rruga atje ka qenë e shpejtë – dhe nxitet nga Rusia.

Pas Revolucionit Maidan në 2014, shumë gra aplikuan për ushtri dhe numri u rrit edhe më shumë kur Rusia aneksoi Krimenë menjëherë më pas.

Në atë kohë, gratë nuk lejoheshin të regjistroheshin në ushtrinë ukrainase në pozicione luftarake. Pra, edhe pse në praktikë mund të ishin snajperë në luftën kundër Rusisë, ata u krijuan si kuzhinierë dhe rrobaqepëse.

Në vitin 2018, ligji u ndryshua dhe një nga ata që ka qenë pjesë e ushtrisë është Kristina, 29 vjeçe, e cila raportoi Vice . Ajo u kthye nga Italia për t’u regjistruar. Ajo është e vetmja femër në togën e saj, por thotë se meshkujt e shohin kryesisht si “ushtarake, shoqe dhe motër”. Ajo dëshmon për një ushtri të patrembur.

– Rreziku për t’i thënë lamtumirë jetës është gjithmonë aty. Por ne nuk kemi frikë nga vdekja; kemi frikë të bëhemi skllevër, i thotë ajo Vice.

Anastasiia Lenna, mbretëresha e bukurisë:

”Vi försvarar inte bara våra barn, utan vår demokrati och frihet”, skriver Anastasiia Lenna på Instagram.

Ne mbrojmë jo vetëm fëmijët tanë, por demokracinë dhe lirinë tonë”, shkruan Anastasiia Lenna në Instagram.Foto: Instagram

Në vitin 2015, Anastasiia Lenna u bë Miss Ukraina dhe deri dy javë më parë, ajo ishte ende kryesisht një modele dhe mbretëreshë bukurie me profesion.

Tani, si shumë, ajo ka marrë një armë për të marrë pjesë në rezistencën e armatosur. Megjithatë, rruga atje ishte më e shkurtër nga sa mund të mendonin shumë. Shumë kohë përpara se të shpërthente lufta, Lenna pozoi në rrjetet sociale në atë që dukej si kontekste ushtarake. Mirëpo, bëhej fjalë për të ashtuquajturin “airsoft” ku njerëzit pretendojnë se gjuajnë kundër njëri-tjetrit me armë ajrore si paintball.

Por tani ajo është gati të qëllojë ashpër.

“Ne nuk po mbrojmë vetëm fëmijët tanë, por demokracinë dhe lirinë tonë ”, ka shkruar ajo në Instagram.

Përveç pjesëmarrjes në rezistencën e armatosur, ajo përdor platformën e saj sociale për të mbledhur para për bamirësi për viktimat e luftës

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s