Kategori
Uncategorized

Situata e përkeqësuar e sigurisë në Evropë dhe në zonën e afërt të Suedisë.


Politika botërore karakterizohet më shumë se kurrë nga politika e fortë e djathtë dhe fuqia brutale. Lufta sulmuese e Rusisë kundër Ukrainës është një lojë strategjike dhe përbën një pikë kthese vendimtare edhe për sigurinë e Suedisë dhe Evropës. Kjo thuhet në pasqyrën vjetore të Must për vitin 2021, e cila tani është publikuar.

Kjo nuk erdhi si rrufe në qiell. Veprimet e Rusisë për një kohë të gjatë kanë shkaktuar një përkeqësim të situatës së sigurisë në Evropë dhe në zonën e afërt të Suedisë. Pavarësisht nga rezultati afatshkurtër, lufta do të ketë pasoja të menjëhershme, të thella dhe afatgjata për sigurinë suedeze dhe evropiane, thotë Lena Hallin, kreu i shërbimit të inteligjencës dhe sigurisë ushtarake, Must.

Must vlerëson se konkurrenca e intensifikuar për fuqi të madhe dhe përpjekja e Rusisë për të shkatërruar me forcë sistemin e sigurisë evropiane sjell një rrezik në rritje që Suedia do t’i nënshtrohet presionit të fortë.

  • Kërcënimi për Suedinë sot është në të njëjtën kohë politik, ekonomik dhe ushtarak. Kërcënimet mund të ndodhin gjatë gjithë shkallës së konfliktit dhe ato nuk janë lineare, thotë Lena Hallin. Mjetet ushtarake janë në qendër të ushtrimit të pushtetit të Rusisë. Në të njëjtën kohë, harta e kërcënimit po bëhet gjithnjë e më komplekse. Metodat janë shpesh të papërfillshme dhe të fshehura. Instrumentet variojnë nga sulmet kibernetike tek operacionet e avokimit dhe shfrytëzimi i varësive ekonomike. Si Rusia ashtu edhe Kina mund të përdorin të gjitha burimet e tyre shoqërore për të arritur qëllimet e tyre. Ata gjithashtu kanë rrugë të shpejta vendimmarrjeje. Kreu i Must thekson se tabloja më komplekse e kërcënimit kërkon bashkëpunim të thelluar dhe më të gjerë, si ndërkombëtarisht ashtu edhe kombëtar. Bashkëpunimi në një front të gjerë mes autoriteteve, por edhe komunitetit të biznesit, është sot edhe më i rëndësishëm se më parë.
  • Infrastruktura kritike sociale është një synim qendror për fuqinë e huaj, e cila synon të hyjë në infrastrukturën tonë dixhitale dhe fizike. Lena Hallin është krenare se si personeli i Must përmbush përgjegjësinë që sjell detyra e tyre unike për qeverinë dhe Forcat e Armatosura.
  • Ajo që duhet të japë mbështet politikën e jashtme suedeze, të sigurisë dhe të mbrojtjes në një kohë të trazuar dhe krijon kushte për rritjen dhe përpjekjet e Forcave të Armatosura në mbrojtje aktive.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s